"Україна - Соборна держава" У центральній районній бібліотеці відбулося засідання круглого столу на тему "Україна - соборна держава". Вела його завідуюча центральною районною бібліотекою Н. І. Роман. Від імені районної державної адміністрації та від себе особисто учасників круглого столу привітав перший заступник голови райдержадміністрації І. І. Лопіт. Він побажав усім присутнім міцного здоров'я, злагоди, успіхів та наснаги в праці. Промовець, зокрема, відзначив, що день 22 січня 1919 року ввійшов до національного календаря як велике державне свято - День Соборності України. Саме тоді на площі перед Київською Софією відбулася подія, про яку мріяли покоління українських патріотів. На велелюдному зібранні було урочисто проголошено Злуку Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. День Соборності України почали відзначати на державному рівні з 1999 року, коли був підписаний Указ Президента України. Згідно з цим документом 22 січня - день, коли був проголошений в 1919 році Акт Злуки, встановлено Днем Соборності України. Від 30 грудня 2011 року Указом Президента України Віктора Януковича № 1209/2011, свято називається Днем Соборності та Свободи України. Цьогоріч ми відзначаємо вже 95-у річницю проголошення Акта Злуки - об'єднання східних і західних земель в єдиній соборній Українській державі. Ті вікопомні історичні події сформували підгрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. У розмаї жовто-синіх знамен 22 січня 1990 року наші сучасники поєднали живим ланцюгом злуки схід і захід України. День 22 січня 1919 року втілює віковічні прагнення українців жити однією сім'єю. Про це мріяли і наші краяни. Сьогодні ми відзначаємо ще одну славну дату - 68-у річницю утворення Закарпатської області. Закарпаття стало повноправним членом великої української родини. Соборність - це не тільки об'єднання українських земель, це передусім монолітність української нації. І щасливе майбутнє України можливе лише за умови духовної і політичної єдності, громадянського порозуміння. Промовець також відзначив, що це свято нагадує нам, особливо підростаючому поколінню, що Україна не розділена, що немає окремої Східної і Західної України, що у нас єдина держава і ми єдиний народ. А день прийдешній принесе нам світле почуття радості від усвідомлення власної причетності до розбудови наших сіл і селищ, області та усієї України.
Заступник директора Воловецької ЗОШ І-ІІІ ступенів Н. М. Плав'яник відзначила, що шлях боротьби за об'єд-нання в одне державне ціле всіх земель, які заселяє нація, був тривалим і складним. На цьому шляху важливу роль відіграло об'єднання Західної України з УНР, яке стало результатом знаменних подій. Серед них - договір про злуку двох держав, укладений 1 грудня 1918 р. між ЗУНР і Директорією УНР, Універсал про злуку, українська революція 1917 - 1921 рр., яка справила неабиякий вплив на всю подальшу долю українського народу, й особливо події 19 березня 1919 року. Польське військо, підсилене завдяки Антанті армією Галлера, розпочало наступ на Львів, а 24 травня новий наступ поляків з теренів Буковини підтримали війська Румунії. У таких умовах УГА змушена була відступити до Кам'янця-Подільського, куди відкочувалися й війська Директорії. Уряд ЗОУНР в цих важких обставинах надав президентові Є. Петрушевичу надзвичайні повноваження, проголосивши його диктатором. Зі свого боку С. Петлюра не бажав поступатися своєю владою. За цих умов поглибилися негаразди між урядами УНР і ЗОУНР. Українська державна єдність розвалилася.
Начальник районного управління юстиції Е. В. Пижик, вчитель Воловецької ЗОШ І-ІІІ ступенів В. В. Зенинець відзначали, що соборність УНР було зруйновано руками українців. У цьому є гіркий та повчальний урок історії для сьогоднішніх і майбутніх українців. Він вчить, що у часи незгод і боротьби слід відкинути власні амбіції і політичні чи будь-які інші гешефти перед першочерговим і святим обов'язком зберегти національну єдність народу та Українську Соборну самостійну державу. День 22 січня 1919 р. ввійшов до національного календаря як велике державне свято відзначали заступник начальника управління освіти, молоді та спорту РДА Л. Ф. Шуста та головний спеціаліст органі-заційно-аналітичного відділу виконавчого апарату районної ради І. Ф. Дербаль.
Леонід Федорович розказав про події 1990 року на Софіївській площі у Києві, учасником яких він був.
Саме тоді було проголошено злуку Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. Цього ж дня 1946 р. Президія Верховної Ради УРСР прийняла Указ «Про утворення Закарпатської області у складі Української РСР», - констатували вони. У розмаї жовто-синіх знамен у січні 1990 р. наші сучасники поєднали живим ланцюгом злуки Схід і Захід України. Нині ми усвідомлюємо, якою дорогою ціною здобута наша свобода - можливість жити, мислити і діяти вільно. Хочеться вірити, що територіальна цілісність України, скріплена кров'ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною, висловили надію головний спеціаліст відділу організаційно-кадрової роботи апарату райдержадміністрації І. А. Щербей та методист районного будинку культури Д. І. Бабушка. У роботі круглого столу взяли також учні Воловецької ЗОШ І-ІІІ ступенів. Підсумки роботи круглого столу підбив перший заступник голови райдержадміністрації І. І. Лопіт. Урочистості з нагоди Дня Соборності й Свободи України та 68-ї річниці утворення Закарпатської області відбулися по всій Воловеччині.
|
Немає коментарів:
Дописати коментар