СВІЖІ ПУБЛІКАЦІЇ

Про нас

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА РАЙОНУ

Завідувач районної бібліотеки для дорослих
      РОМАН   НАДІЯ   ІВАНІВНА
Культосвітні установи на Воловеччині почали створюватись уже в перші роки радянської влади. В 1946 році була відкрита окружна бібліотека. Відкривались клуби і бібліотеки в самих найвіддаленіших, і найменших за кількістю населення, присілках.
Так в 1946 році діяла вже 31 бібліотека, в 1960 – 42.
Першими бібліотекарями на селі були випускники середньої школи с. Воловця, які направлялись на роботу окружкомом партії і комсомолу.







В той же час на Воловеччину починають прибувати по направленню і випускники Хустського к/о технікуму, а з 1952 року і спеціалісти із східної України. З роками бібліотеки були укомплектовані спеціалістами.

З 1.07.1977 року в районі проведена централізація державних бібліотек на базі районної бібліотеки для дорослих, організовані нові відділи, збільшився штат. В 1984 році за розпорядженням обласного управління культури було отримано бібліобус, телефонізовано всі сільські філії.

Станом на 1.01.2000 року в районі діють 29 бібліотек системи міністерства культури і мистецтв.

В 2003 році за рішенням № 35 УІ сесії ІУ скликання від 23 січня 2003 року проведено децентралізації мережі бібліотечної системи і скорочено 12 сільських бібліотек.

В 2008 році відновила роботу бібліотека с. Скотарське. Таким чином, станом на 1.01.2009 рік в районі бібліотечним обслуговуванням займаються 18 бібліотек, з них 1- районна бібліотека для дорослих, 1 – рай. бібліотека для дітей та 16 сільських книгозбірень. Бібліотечний фонд становить – 223.1 тис. екземплярів яким користується 11.6 населення району.

                         НАРОДНИЙ ІСТОРИКО-КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ

        28 листопада 1998 року при районній бібліотеці для дорослих відкрито історико – краєзнавчий музей.
        
Музей – це не тільки відтворена в експонатах старовина. Це здійснена мрія багатьох, багатьох наших попередників, представлених в експонатах і документах. Це, насамперед, пізнання власної історії.
         Поява музею нерозривно пов’язана з ім’ям   Могіш Вікторії Юріївни – ( на жаль, нині покійної ) бувшої завідуючої районними відділом культури, яка опікувалась проблемами творення музею.
           Безвідмовними творцями районного музею стали всі  бібліотечні працівники, воловеччани – благодійники, які безкорисливо дарували свої домашні реліквії, що зберігались  в родинах декількох поколінь.
           
 

Безцінним надбанням  музейного зібрання, що нараховує 700 одиниць домашньої утварі, одягу, взуття, домашнього реманенту тощо, 
    Значну частину кімнати в старовинній верховинській хаті займала піч.
      На передній частині печі (так званому припічку) розміщено дерев'яний посуд (двійнята, конувець, маслобійка), в печі чугунна ринка та горниць.




      Серед рідкісних і цінних книг, що зберігаються в районному історико - краєзнавчому музеї  є друкована продукція 20-30-х років минулого століття – це читанка А.Волошина, календарі  товариства «Просвіта», господарські календарі та періодичні видання тих років.
           

  
Відвідувачі ознайомляться з виданнями Календарів ім. О.Духновича, що вміщують матеріали, присвячені видатним особистостям краю, розповіді про політичне і громадське життя, вміщують літературно - художні публікації.  

 Тут же Землеробські календарі за 1923 - 1938 років видання і Господарська читанка для народних господарських шкіл та землеробів. Книга дає поради ведення домашнього господарства, утримання худоби і її догляд ; догляд за садом, зерновими культурами, вирощування овочів і фруктів;  Новинки техніки. обробіток землі ; нові породи худоби і її розведення.



   До уваги користувачів окремі видання  Місіонерські  вісники під редакцією каноніка О.Ільницького, що видавало товариство поширення віри русинів Чехословаччини за 1932 - 1936 рр.
       Цікавою є автобіографія народного вчителя, просвітянина М.Парлага з села Буковець і класний журнал народної школи за 1926 - 1927 рр.




Тут же видання публіцистичних оповідей для молоді в журнальних варіантах; оповідання Михайла Козика "Наука і труд все переможуть" (ур. села Гукливе); старовинні козацькі пісні та коломийки (1904-1917 рр.); видання поеми Т. Шевченка "Наймичка" на українській мові; оповідання і байки Мураній А.(1941 р.).







В музейні кімнаті представлено куточок комори де привертає увагу грядка з жіночим  та чоловічим  святковим одягом:  вишивані жіночі та чоловічі сорочки, верхній суконний чоловічий та жіночийя одяг - уйоші, гуні, чоловічі суконні штани - холошні. Взуття- жіночі закачувані чоботи, дерев'яники, постоли з овечої кожі  та ризини.




В одній кімнаті з маленькими віконичками жили по дві три сім'ї. Основними меблями служили стіл-лада, дерев'яні лавиці, одне або дві дерев'яні ліжка, на яких домотканні плахти прикривали солому.
       Як правило, над столом висіли ікони, прикрасою оселі слугували дикоративні тарілки.
                                                                                        



Над піччю на грядях завжди вісів  буденний одяг, домотканні  рушники.
              Сушили на грядях саморобні домотканні, вовняні та полотняні речі.


      




В музеї представлено весільний одяг молодят: нареченої, нареченого, дружби і дружки.
      В низу - розставлено рукописні альбоми тематика яких досить різноманітна : це історія сіл Воловеччини, підприємств та установ, організацій, історія освіти, культури, охорони здоров'я, біографій видатних людей району, записи фольклору, зібрання народних пісень, коломийок, переказів, легенд тощо.


    
 








Безпереривні пошуки у творчій царині музейної справи увінчалися організацією ряду експозицій. Серед них експозиція під назвою «Отчий край. Історія», де представлені фотодокументи – минувшина і сучасність через людей, будівлі, мальовничі краєвиди. 
  .
           

Воловець - районний центр. Його минувшина представлена старовинними хатами під солом'яними стріхами, фотодокументами - інформацією про лижний трамплін, де 1852 року проводив свій вільний час юний монарх Франц Йосип у супроводі герцогів Шварценберга і Естергазія (який був споруджений у ті часи). Світлини фотооб'єктиву подають відомості  з життя народної школи (директор С.Лявинець), церкви (священник А.Фанкович), фотографії просвітян, простих трударів, митців -  все це невичерпна книга пізнання рідного краю.


Нижні Ворота - одне із найдавніших поселень району. Перша письмова згадка датується 1263 роком.
1732 року граф Шенборн надав селу статус містечка із правом проводити ярмарки. Село століттями було своєрідною столицею гірської Верховини, багате на значні історичні події, які не оминали це давнє поселення при різних режимах.  Саме фотоматеріали і розкривають його історію і сучасність через будівлі та його мешканців.

Фотодокументи - це фрагменти життя сільськогосподарських артілей району. На початок 1950 року на Воловеччині було створено 29 колгоспів. З того часу сотні людей прославили рідну землю високими врожаями, виробництвом товарної продукції на тваринницьких фермах. З 1958 року по 1990 рік 227 із них відзначені  високими урядовими нагородами - орденами і медалями,  а 7 передовиків сільськогосподарського виробництва були нагороджені Орденом Леніна.


  Привертає увагу глядачів сучасністю, яскравістю  тематична частина експозиції «Ви роду творчого надбання», на якій представлені культура і художня самодіяльність:
солісти Василь Шако, Любов Тимкович, Віра Баганич й інші : камерний хор, вокальний ансамбль"Голоси Карпат", троїсті музики з Гукливого, фольклорно - етнографічний колектив "Верховинка", юні гімнастки з Кичірного й інші. Кожна світлина говорить сама за себе : співочі традиції Верховини живуть і примножуються; з витоків діяльності культурно – просвітницьких товариств  ім.. О.Духновича і «Просвіти» по теперішній час.

 «Хресту твоєму поклоняємось, Владико!» - така назва експозиції фотодокументів, де зібрані фотознімки дерев’яних храмів, архітектурних пам’яток ХVІІ – ХVІІІ ст.
             Ця фото експозиція має свій стиль і мову. З хрестів, для яких обиралися живописні куточки, починається кожен населений пункт Воловеччини. Історичну цінність мають пам’ятний хрест на  військовому кладовищі часів Першої світової війни, який  височить між селами Задільське і Ялове, хрест на Венецькому перевалі, присвячений пам’яті розстріляних в 1939 році Січових стрільців, капличка у с. Верхні Ворота, встановлена в 1848 році в пам’ять  скасування кріпосного права в Австро – Угорщині. Окремі фотознімки нагадують про благородний звичай селян прикрашати святі місця своїми руками, ціною власних пожертвувань.
            
Фотоекспозиція  «Воловеччина в історичних портретах» містить цінні матеріали про відомих діячів краю, серед  яких Володимир Сливка – ректор УжНУ, Іван Курах – головний лікар міської клінічної лікарні м. Ужгорода, Георгій Калити – академік, Іван Лявинець – екзарх греко – католицької церкви Чехії та інші.
             




 Експозиція, присвячена трагічним подіям минулого століття, учасниками яких були наші воловеччани під назвою «Стіна скорботи», містить фотодокументи часів Великої Вітчизняної війни, матеріали про воїнів – афганців, ліквідаторів аварії на ЧАЕС.
             



 Експозиція "Світло Христової зорі" 
Роботи художників Воловеччини присвячені 2000-річчю Різдва Христового:
Беца Павло Михайлович - с.Скотарське;
В'ячало Михайло Васильович - с.Таламаш;
Понзель Василь Іванович - с. Н.Ворота;
Середа Микола Михайлович - смт.Воловець;
Фуцур Василь Михайлович - с.Скотарське;
Халус Іван Михайлович - с.Тишово;
Шагур Василь Іванович - с.Завадка.



            За десятиріччя свого існування (25 грудня 2008 року ) музей став своєрідною  інформаційною базою та місцем екскурсій численних туристичних груп і гостей з Польщі, Угорщини, Німеччини.
             Плани музейної справи не мають завершення, продовжується пошукова робота і як результат – історіографія району щорічно поповнюється 3-4 друкованими видання районної бібліотеки для дорослих.
            Музей  одночасно слугує і місцем проведення засідань краєзнавчого юнацького клубу «Родослав» ( керівник – вчитель історії В.В.Зенинець ) та фольклорно – етнографічного колективу «Верховинка» ( керівник провідний методист районної бібліотеки С.В.Губаш).
            Зібраний у стінах районного історико-краєзнавчого музею об'ємний матеріал - справжня скарбниця, що дає ключ до пізнання рідного краю здавна і по сьогоднішні дні. Образно висловлюючись, це невичерпна книга розкриває красу і велич гірської Верховини, її трударів, митців, просвітян, борців за щастя - єдність поколінь утворенні житєпису верховинського народу.
           В 2002 році музею присвоєно звання  «Народний».
          Краєзнавчо – пошукова робота, що  ведеться з 1991 року,  спонукала працівників книгозбірень до написання рукописних  літописів – альбомів історії сіл району, які стали цінним доповненням до краєзнавчих фондів книгозбірень.
           Зібрання рукописних документів зосереджено в історико – краєзнавчому музеї. Тематика досить різноманітна – це історія сіл, підприємств, організацій, історія освіти, охорони здоров’я, культури, біографії видатних людей району, записи фольклору, зібрання народних пісень, коломийок, переказів легенд тощо. Рукописні альбоми нараховують 46 зібрань.

1.  АЛЬБОМ        «ФОТОЛІТОПИС   СЕЛИЩА    ВОЛОВЕЦЬ».



      Створений 1992 року. Започаткував перший результат краєзнавчо – пошукової роботи центральної районної бібліотеки  і включає 272 фотографії та 6 документів з архівів :
             Василя Михайловича Токаревича                                       (1923 – 1999).
               Терезії Іванівної  Кедьо                                                  (4.06 1927 р.н.).
             Федора Михайловича Бабинця                     (1910 – 1974).
              Михайла Васильовича Софілканича                                                                                                                             (1915 – 1998).


2.  АЛЬБОМ        «ВОЛОВЕЧЧИНА : ІСТОРІЯ,   ПОДІЇ,   ЛЮДИ».


     Нараховує 58 фотографій і 15 фотодокументів, містить ескізи печатей  сіл Скотарського, Абранки, В.Воріт, Воловця і  Н.Воріт. Подаються розповіді про духівників Євменія Сабова, о. Василя Лара, Євгенія Фенцика – подвижників національної ідеї,   І.І.Гафинця, що боронили Карпатську Україну (1939р.).
              Вміщена інформація про  початок будівництва у Воловці (12.03.1995р.) храму греко – католицької громади з великим обсягом фотоматеріалів.


3. АЛЬБОМ         «МОЯ         ПРАДАВНЯ           ВОЛОВЕЧЧИНА».            


     Включає в себе 175 фотографій та 59 документів.
      Читач знайде коротку історичну довідку про район, копію загально-культурної пам’ятки «Гукливський літопис», десятки світлин давніх верховинських житлових будівель – хиж; розповідь про життя і побут воловеччан; детальний опис одягу краян; фотографії династії залізничників родини Варги Федора Андрійовича; життя найстарішої жительки Воловця Тимкович Калини Іванівної  (1900 – 2000 рр.).
    Подана хроніка трагічних подій Воловеччини :
                       лютий     1999 р.     -  снігова стихія,
                       березень  2001 р.    -  повінь,        
                       травень    2001 р.    -  смерч.
              Подані короткі історичні відомості про  села Н.Ворота, Гукливий, Скотарське. Тут же поміщено зібрання фотографій Гордієвича Олександра Сергійовича ( 1942 р.н.).
              Користувача зацікавить інформація  діяльності опису Березького комітету за 1749 рік із рукописної спадщини Теодора Легоцького, коли на Воловеччині нараховувалось 42 поселення – населених пунктів, що нараховувало 575 дворогосподарств. Поміщено обширний матеріал з історії Верецького перевалу, пов’язаних з розстрілом, захороненням січових стрільців (1939), облаштування пам’ятників, пам’ятних знаків.

4. ЛІТОПИС         «ШКОЛО      МОЯ,       РІДНА         ШКОЛО».

              Це історія освіти Воловеччини, яка включає відомості часів Австро – Угорщини, Чехословаччини. Включає 336 фотографій, розповіді про «Шкільні хроніки» шкіл Свалявського округу, до якого відносилася Воловеччина, управителя Івана Добоша, відкриття народних шкіл на Верховині 20-30-х р. ХІХ ст., спогади Ганни Іванівної Баганич (1916 – 2006рр.) про свої шкільні роки та вчительки Атаманюк – Зенинець Марії Миколаївної (с. Скотарське), що приїхала працювати на Воловеччину 1950 року з Черкащини.
         Становленню і розвитку освітніх закладів кожного населеного пункту присвячено окремі сторінки з великими фактографічними доповненнями світлин документів.
          Тут ви знайдете біографічні відомості  про ряд освітян Воловеччини –
                      Василя Михайловича Порохнавця,      Михайла Павловича Кураха,
                      Віру Василівну Ряшко,       Наталію Луківну Демян,
                      Олександра Васильовича Поповича,     Юрія Олексійовича Сличка,
                      Юрія Юрійовича Голянича,    Івана Степановича Майданця,
                      Любов Іванівну Лесів.
           Вміщено тут свідоцтва ( оригінали ) учів народних шкіл 1926 – 1927 р. н.


5.  ЛІТОПИС   ХРАМІВ    ВОЛОВЕЧЧИНИ :  « ВОЛОВЕЦЬКІ   СВЯТИНІ».

            Сторінки літопису вміщують 189 фотографій 34 документів з сімейних  архівів воловеччан; фотознімки всіх храмів району, зроблених бібліотекарем села Біласовиця Кубинець – Прендилович Н. Й. (1997р.).
           Подається коротка історія  храмів сіл  Буковець, Щербовець, Задільське, Жденієво, Тишово, Лази, Під полоззя, Розтока, Нижні Ворота, Верхні Ворота, Латірка, Біласовиця, Гукливий,  Таламаш, Веретичово, Петрусовиця, Збини, Завадка, Нова Розтока, Пашковець, Перехресний,  Яблуново, Канора, Верб’яж,  В.Грабівниця, Ялове, Скотарське, Абранка, В.Бистрий, Воловець, монастир Казанської Божої Матері (с.Тишово).

6. АЛЬБОМ            «КРАСНИЙ         РОДЕ                МІЙ».

    Включає  189 фотографій. Подано інформацію про родини Лявинця Степана, Баганича Степана,  Канайла Івана (Завадка).
    Біографічні     відомості :
                         Коріш Марії Іванівної  ( ланкова ),
                         Лигирди Федора Дмитровича ( бувшого головного лікаря смт. Воловець ),
                         Русина Віталія Йосиповича  ( воїн – афганець ),
                         Па гирі Василя Васильовича  ( письменник ),
                         Могіша Василя  Івановича  ( бувший голова колгоспу ),
                         Брунцвика Юрія Івановича  ( бувший директор УжгородськогоФМК ),
                         Русина (Мудрого) Федора Федоровича ( місцевий фольклорист ),
                         Рейпаші Іллі Михайловича ( поета ).
             В альбомі представлено :
                          Фотодокументи профтехучилища – навчальний процес.
                          Історія  пожежної охорони на Воловеччині.
                          Фотодокументи всіх колгоспів району.

7. ЛІТОПИС «ЛУКА  ДЕМЯН – ПРОСВІТЯНИН, ФОЛЬКЛОРИСТ, ПИСЬМЕННИК»
                                                          (6.06.1894 – 16.05.1968рр.).

            Літопис включає 29 фотографій та 13 документів. Біографічні відомості ,  нелегкий шлях в літературу простого селянського юнака, уродженця села В.Ворота, зібрання публікацій з нагоди 50-річчя з дня народження Луки Дем’яна та відзначення 100-річчя письменника його односельчанами в 1994 році.  110 років 2004 року відзначено літературно – поетичним вечором «І знов хвилює батьківська земля». Все це безмежно цікавий матеріал для учнівської та студентської молоді.
            А спомини із шкільних  років (1924р.), його записи народних переказів, похоронних обрядів, ворожінь, записи вірувань, народних приповідок,  забав молоді – записані письменником і зібрані в альбомі – це унікальний скарб способу життя наших прабатьків. Зберегти і передати цей багаж мудрості наступним поколінням.
            В альбомі зберігаються 2 листи доньки Луки Демяна, адресовані  бібліотекарю ЦРБ Гафинець К.І.

8.  АЛЬБОМ              «І     ЗНОВУ     ПАМЯТЬ     ОЖИВА».
                            (ВЕЛИКА  ВІТЧИЗНЯНА   ВІЙНА  (1941 – 1945 рр.).

       Рукописний літопис включає 160 фотографій воловеччан – учасників трагічних подій тих років.
             Тут подана копія  Карти – схеми визвольних років на Воловеччині (1944р.),  інформаційні матеріали з святкування ювілейних річниць  Великої Перемого в районі.
             Поміщені відомості про бойовий шлях розвідника, майора Шагура С.С., учасника партизанського з’єднання Василя Русина Керечуна Дмитра Івановича, окремі матеріали з діяльності розвідувальної групи Хоми Росохи,  розповіді про трагічні долі їх учасників.
                     Зібрані біографічні дані :
             Чепинця Михайла Івановича ( Н.Ворота ), Дербаль Федора Івановича ( Лази ),
              Комара Василя Петровича ( Завадка ),Бляшина Івана Васильовича ( В.Ворота),                                                   
              Долинку Юрія Юрійовича (Н.Ворота ),  Зайцева Михайла Михайловича ( Лази ),
              Ільницьку Лідію Федорівну ( Воловець ), Глаголича Василя Івановича (Воловець),
              Лазарєва Павла Мойсейовича ( Воловець ), Романця Іллю Васильовича(Воловець),
               Рогова Євгена Сергійовича (Воловець), Шелельо Іллю Івановича (Яблуново).
                      Окремим блоком подані матеріали про воловеччан – учасників війни в Афганістані ( 26.12.1979 – 15.02.1989рр.).

9. АЛЬБОМ                «ІСТОРІЯ   В БІОГРАФІЯХ».         Ч.1.

       Включає 59 фотографій  та 22 документи.
    Тут зібрані біографічні довідки творчого шляху:
Беци Василя Михайловича ( художник, ур. с. Скотарське ).
Моринця Івана Михайловича ( генерала, письменника, ур. с. Гудливе ).
Шумського Івана Федоровича ( заслуженого  вчителя України, відмінника народної освіти  УРСР, ур.с. Тишів ), Бабинця Федора Михайловича ( самодіяльного художника, різьбяра, ур. с.Скотарське).
Ігнатишин – Логуш Марію Михайлівну (журналіст, культурно – просвітницький діяч,
                                                                     ур. с. Скотарське).
 Баганич Віру Степанівну ( солістку Закарпатського народного хору,  ур. смт.Воловець).
Ля винця Івана Степановича ( церковний діяч, літератор, ур. смт.Воловець ).
Павлишина Юрія Васильовича (хореографа, засл.артиста Білорусії, ур. с.Канора).
Ільницького Василя Михайловича  (народний умілець, скрипаль, ур. с.Латірка).
Лавера  Василя Івановича (педагог, поет, ур. смт. Воловець ).
 Ковтуна  Йосипа Павловича ( професор, науковець, ур. с.Тишів).
Чубірку Андрія Петровича ( скрипкар, ур. с.Щербовець ).
Голянич Василину Володимирівну ( вокалістку, дипломант багатьох фестивалів –
                                                              конкурсів, ур. с. Вербяж ).
             Окремий розділ складає інформація про місцевий освітній заклад – профтехучилище – ліцей.


10. АЛЬБОМ               «ІСТОРІЯ В БІОГРАФІЯХ».       Ч.2.

 Вміщує 71 фотографію і 26 документів. Тут :
Тидір Василь Юрійович  -  щирий меценат, бізнесмен, ур. с.Щербовець, «американець» з
                                             Флориди.
Лигирда Федір Дмитрович  - бувший головний лікар Воловецької районної лікарні,
                                                  Заслужений лікар України.
Русин Іван Іванович – бувший директор ДП «Воловецьке лісове господарство».
Щербей Ігор Васильович – директор ДП «Воловецьке лісове господарство».
            Крім цього в альбомі поміщено історії створення і сьогодення :
               - районної лікарні;
               - оглядова інформація історії освіти;
               - Воловецький завод продтоварів;
               - Залізнодорожна  станція Воловець;
               - Воловецький лісокомбінат;
               - Завод ВТО «Електрон» смт. Воловець.


11. АЛЬБОМ               «ІСТОРІЯ   В   БІОГРАФІЯХ».     Ч.3.

 Вміщує 31 фотографію і 36 документів . Сторінки альбому присвячені творчості самодіяльних художників із Скотарського, це :
                          - Беца Павло Михайлович,
                          - Шекмар Олександр Павлович.
               Тут же матеріал про воловеччан, відомих в районі організаторів і керівників народно – господарського виробництва, серед них :
Дробок Юрій Іванович – колишній голова районної ради, ур.с.Абранка.
Беца Михайло Андрійович – бувший директор Воловецького хлібокомбінату,
                                                  ур. с. Скотарське.
Селянчин Онуфрій Васильович – перший голова селищної ради, ур.смт.Воловець.
Саладь Василь Михайлович – науковець, бувший генеральний директор комбінату
                                                    будівельних матеріалів в Києві, ур. с. Н.Ворота.                                             
                Зібрані відомості про :
Корнаша Федора Івановича – вчителя, самодіяльного художника, ур. с. Лази.
Войтун Галину Федорівну – акордеоністка, науковець, викладач КНУКіМ, ур. с.В.Ворота.
Керецмана Івана Васильовича – диригента, члена Національної спілки композиторів
                                                        України, бувшого викладача Воловецької ДШМ.
Шагура Василя Івановича – художника, скульптора, графіка, ур. с. Завадка.
Сливку Володимира Юлійовича – бувшого ректора УжНУ, доктора фізико – математич.
                                                           наук, професора, ур. с. Котельниця.
Моспан Степана Станіславовича – вченого ГК СГДС, ур. Тернопільщини.
Калитич Георгія Ілліча – академіка, ур. с. Біласовиця.
Волощука Михайла Юрійовича – бувшого першого секретаря Воловецького райкому
                                                            партії (1966 – 1970рр.).


12.  АЛЬБОМ             «ІСТОРІЯ   В   БІОГРАФІЯХ».        Ч.4.

       Вміщує 80 фотографій і 28 документів. Включає біографічні відомості про голів районної ради :
                      Панькулича Івана Васильовича,
                      Щербея Мирослава Васильовича,
                      Бирковича Олександра  Івановича,
                       Култана Василя Михайловича,
                  Лакатоша Василя Степановича – заст. голови районної ради.
               Голови  районної державної адміністрації :
                             Жиган Ярослав Федорович,
                             Ковбаско Василь Васильович.
               Тут же : Життєвий і творчий шлях різьбяра, Шевченківського лауреата Сідака Василя Васильовича ( ур. с. Жденієва );
                Халуса Івана Михайловича (художник, різьбяр, музикант, ур. с. Тишів );
                Папіша Володимира Олексійовича ( різьбяр, ур. с. Тишів );
                Чубарко Олену Іванівну (колгоспний бригадир к-пу  «Перемога», Кавалер ордена
                                                           Леніна, ур. с. Під полоззя );
                Гирч Яну  ( розповідь про юну художницю із Воловця );
                 Бирака Михайла ( скрипаль, ур. с. Гудливе );
                 Говдана Василя Васильовича ( комуніст, учасник революційних подій на
                                                                      Воловеччині );
                 Рудейчука Володимира Васильовича ( обширний матеріал про творчий шлях
                                                                                    колишнього директора РБК з поданням
                                                                                    великої кількості фотодокументів );
                 Фуцура Василя Михайловича ( самодіяльного художника, музиканта,
                                                                       ур. с. Скотарське );
                  Тимковича Василя Юрійовича (академік Академії будівництва України,
                                                                         ур. смт. Воловець );                        
                  Турдай Оксану Володимирівну ( вишивальниця, ур. с. Жденієво );
                  Щербея Ярослава ( активіст громадської організації «Пора», організатор та
                                                    керівник заходів протесту ).


13. АЛЬБОМ  «ВОЛОВЕЧЧИНО ! ТВОЯ  ПІСНЯ Й КОЛОМИЙКА НЕ ВМРЕ,
НЕ    ЗАГИНЕ…».

     Альбом вміщує 545 фотографій і 15 документів, зібраних і упорядкованих бувшим директором РБК Рудейчуком В.В. В альбомі представлені фотодокументи колективів РБК:
           - Камерний народний хор ( кер. І.В.Керецман );
           - Самодіяльний народний ансамбль пісні і танцю «Плай» ( кер. С.І.Далекан );
           - Народний чоловічий вокальний ансамбль «Голси Карпат» ( кер. В.Ф.Шако );
           - Самодіяльне народне жіноче тріо «Едельвейс» ( кер. М.В.Більська ).
        Крім того тут можна знайти літописи бувших хорових колективів району:
           - Хор ГК СГДС ( кер. І.І.Савчин );
           - Хор ветеранів Великої Вітчизняної війни;
           - Хор Воловецького заводу «Електрон»;
           - Хор районної лікарні;
           - Хор Жденіївського заводу «Електрон»;
           - Хор колгоспу ім. Жданова села Біласовиця.
         Широко представлені матеріали всіх сільських вокальних  колективів, агітбригад, драматичних і музичних колективів, вокально – інструментального ансамблю «Небокрай» ( кер. Ігор Середа ), танцювальної групи ансамблю пісні і танцю «Плай» ( кер. В.В.Рудейчук ).
          Альбом вміщує фрагменти художньої самодіяльності Воловецького  профтехучилища № 17 та Воловецької ЗОШ  І – ІІІ ст.; чоловічого вокального ансамблю «Верховинські самоцвіти» села Підполоззя ( кер. М.Тербан ); подана інформація про гурток  гімнастики Кичірнянської ЗОШ  І – ІІ с. ( кер. Н.І.Фанта ).
           Окремі сторінки альбому  присвячені районним святам проводів на полонину, звітним концертам художньої самодіяльності району різних років.

14. АЛЬБОМ              « ПРОГРАМИ             КОНЦЕРТІВ».

        «Програми концертів» зібрані бувшим директором РБК В.В.Рудейчуком і передані музею.
          В альбомі подана історія розвитку художньої самодіяльності  краю 1944 – 1950 років за ст. С.П.Поляка. Вміщено список директорів РБК, починаючи з 1949 по сьогоднішній день, подаються програми оглядів – конкурсів художньої самодіяльності з 1960 по 2005 рр.
           В альбомі зібрані матеріали проведення районних свят :
                   - 100 р. з дня народження Михайла Парлага – народного вчителя з Буківця (9.Х.1999 р.);
                   - відкриття районного історико – краєзнавчого музею ( 28.Х. 1998 р.);                         
                   - сторінки фотоматеріалів «Бібліотека і бібліотекарі».
                   - історія фольклорно – етнографічного колективу «Верховинка» районної бібліотеки ( кер. С. Губаш );
                   - фрагменти обласного фестивалю «Народні джерела – 2000» (30.Х.2000р.);
                   - районне свято з нагоди 390-річчя села Щербовець ( 3.ХІ.2002р.);
                   - районне свято з нагоди 370-річчя села Кичірний  «Село моє, навіки ти єдине» ( 2.ХІІ.2000р.);
                   - виступ фольклорно – етнографічного колективу «Верховинка» в Угорщині (16 – 17.ХІІ.2000р.);
                   - районне свято «Берегиня скарбів народних» з нагоди 10-ї річниці фольклорно-етнографічного колективу «Верховинка» (22.ІІ.2001р.);
                   - районне свято з нагоди 400 – ліття  с.Лази «Пам’ять рідної землі» (3.ІІІ.2001р.);
                   - творчий вечір «У серці, у душі любов і музика квітують» Ігоря Середи, члена Національної ліги композиторів України з нагоди його 40-річчя з дня народження та 20-річчя творчої діяльності (5.ХІІ.2005р.).


15. ФОТОЛІТОПИС  «КЕРЕЦМАН  ІВАН  ВАСИЛЬОВИЧ – ДИРИГЕНТ,
ПЕДАГОГ,  КОМПОЗИТОР».

           Фотолітопис життя і творчості відомого в краї митця, діяча культури, учасника багатьох обласних конкурсів включає 270 – фотографій; 46 – грамот, подяк, дипломів; 74 – публікації періодичних видань з власного архіву.
             Керецман Іван Васильович автор чотирьох  збірок музичних творів:
             - «Над Карпатами» - вокально – хорові твори ( 1996р.).
             - «Вручаніє» - хори і пісні на слова Олександра Духновича и сучасних русин. поетів: На честь оголошення ЮНЕСКО 2003 року роком О.Духновича ( 2003 ).
             - «Моя Верховина» - вибрані вокально – хорові твори та обробки народних пісень
( 2006 ).
             - «Тихий вечір» - ввійшли різдвяні мелодії, що включають 30 музичних творів (2009р.).
             Біографічні відомості, тісно переплітаються з подачею тексту і нот пісенних творів автора та подачею світлин, пов’язаних з тією чи іншою подією життя Івана Васильовича.
             В альбомі представлено  матеріал роботи І.Керецмана, як багаторічного керівника хору Воловецького лісокомбінату та керівника камерного хору.В його творчому багажі робота керівника 11 хорів і вокальних ансамблів  Перечинського, Свалявського і Воловецького районів; фотодокументи авторських концертів в честь 30-річчя  творчої діяльності (1.ІІІ.1987р. ); авторський концерт в м. Ужгороді, в обласній філармонії (16.ХІІ.1999р.).
              Літопис включає художні роботи Івана Васильовича, ілюстрації до прочитаних книг, фотографії подорожей по країні. В США 1988р., власні світлини природного багатства Воловеччини.

16. ЛІТОПИС             « СПІВАЄ        ВІРА           БАГАНИЧ».

      Літопис нараховує343 фотографії та 10 грамот з архіву народної співачки, баладистки, солістки Закарпатського народного хору.
          Біографічні відомості, всі періоди життя і творчого злету співачки, підтверджені безліччю світлин з життя  співу родини Баганичів та власної сім’ї – чоловіка Олександра Гамаги ,  сина Тараса та Віри Степанівної.
           Від першого дебюту учасниці художньої самодіяльності РБК  на обласній сцені далекого1957 р. до вершин співучої майстерності, визначної солістки відомого  в країні колективу, якій аплодують  у переповнених залах Праги й Братіслави, Будапешта й Ніредьгази, у великих містах  Польщі і Румунії, Індії. Такий творчий шлях нашої землячки.
             Протягом десятиліть співачка дарувала великим залам свої коронні  пісні – балади, співала і записувала пісні і балади Воловеччини. Її неповторний голос є великим скарбом нашої духовності.

17. ЛІТОПИС  «ЕСТАФЕТА  КУЛЬТУРИ  ПОКОЛІНЬ  ВОЛОВЕЧЧИНИ».   Ч.1.

       Обширний рукописний літопис нараховує 240 фотографій та 23 документи з історії становлення бібліотечної справи на Воловеччині.
         Широко представлена діяльність культурно – просвітницьких товариств ім.. О.Духновича та «Просвіти» в селах В.Ворота, Тишів,  Скотарське. Тут поміщено Статут читалень  культурно – просвітницьких товариств «Просвіта» (1935р.) а також :

- Статут Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства «Просвіта» (1997р.);

- відкриття хат – читалень, бібліотек в перші роки радянської влади 1946 року, забезпечення їх спеціалістами із східної України, випускниками середніх шкіл, біографічні відомості окремих із них, перелік фотографій зав. відділами культури (починаючи з 1950р.), бібліотеки удостоєні  високого звання «відмінної роботи»;
   
- життєвий і творчий шлях завідуючих відділами культури - Яворського Степана Юрійовича, Туранін Софії Іванівної;

- зав. районних бібліотек для дорослих – Шостак Валентини Яківної та Шугаєвої Валентини Анатоліївної; методиста Туряниці – Грудзур Олени Юріївної;

- художнього керівника РБК Мадяр Катерини Петрівної;

- широко висвітлена діяльність бібліотек централізованої бібліотечної системи (1977 – 2003рр. ), подані фотографії працівників бібліотек – філій і різні роки їх діяльності;

- окремим блоком подається інформація про самодіяльний народний чоловічий вокальний ансамбль «Голоси Карпат» та ансамбль пісні і танцю «Плай» ( його минуле і сьогодення );

- окремі сторінки літопису присвячені Воловецькій дитячій школі мистецтв і обзорно подана інформація про Верхньоворітську ДМШ;

- матеріали районного свята відзначення 390 років с.Скотарське та 100-річчя «Просвіти» села  (21.ХІ.1997р.);

- свято села Гукливий з нагоди відзначення 410 років під назвою «Память літа гортає» 9 24.V.1998р.);

- копії документів, протоколів засідань товариства «Просвіта» с. Вишні Верецьки 1922 – 1930 рр.

18. ЛІТОПИС  «ЕСТАФЕТА  КУЛЬТУРИ   ПОКОЛІНЬ  ВОЛОВЕЧЧИНИ».  Ч.2.

    Літопис включає 80 фотографій  і 6 документів. Вміщує матеріали становлення перших років діяльності любительського обєднання «Верховинка» (1991р.) ЦРБ   (фотографії, список учасників). Потім :

- краєзнавчий день, присвячений  письменнику Луці Демяну за участю письменника Чендея Івана Михайловича та Попа Василя Степановича – зав. кафедрою української літератури УжНУ, літературного критика, професора (15.V.1992р.);

- життєвий і творчий шлях Щербея Івана Михайловича, нині керівника народного ансамблю пісні і танцю «Плай»;

- життєвий і творчий шлях Шако Василя Федоровича – керівника  чоловічого вокального народного  ансамблю «Голоси Карпат»;

- життєвий і творчий шлях Шако Тетяни Василівни – самодіяльної художниці, музиканта, викладача Воловецької ДШМ;

- життєвий і творчий шлях  Бабушки Дмитра Івановича – музиканта -  баяніста.
           Крім того тут зібрані матеріали Воловецької районної організації товариства «Просвіта», святкування 30-річчя Воловецької ДШМ та 20-річчя камерного хору РБК.

19.  ЛІТОПИС        «ІСТОРІЯ     КУЛЬТУРИ     ВОЛОВЕЧЧИНИ».   Ч.3.

    Літопис нараховує 77 фотографій і 17 документів, поміщено матеріали, де подана  слідуюча інформація :

- 10.V.2004 року Воловецьку центральну районну бібліотеку відвідала група фахівців Національної парламентської бібліотеки України ( 11 чол.) на чолі з в.о. Генерального директора Т. Вилегжаніною;

- свято сімї Миколи Середи під назвою «Рідний роде на талант щасливий»;
- свято книги в центральній рай бібліотеці «Книга в моєму житті»;
- урок історії в ЦРБ «Велика Вітчизняна в книгах і спогадах»;
- урок екології в ЦРБ «Схилилися верби над водою»;
- вечір – зустріч з учасником ліквідації аварії на ЧАЕС Ю.В.Могішом : «І впала доля зіркою в траву»;

- 7-8.VI.2006 року на базі Воловецької районної бібліотеки для дорослих відбувся обласний семінар директорів ЦБС на тему : «Краєзнавство – шлях до формування позитивного іміджу сільських бібліотек»;

- 16.VIII.2006 року  -  науково – практична конференція: «Боротьба за незалежність України : події і люди» (ЦРБ, Воловець );

- 6.ХІІ.2006 р. – літературно – музичне свято «Велет українського духу» з нагоди відзначення 150-річчя з дня народження  Івана Франка (актовий зал профтехучилища);

- 3.ХІІ.2006 р. – літературно – поетичний вечір, присвячений 80-річчю з дня народження поетеси з В.Воріт Софії Малильо (актовий зал ЗОШ І – ІІІ ст. с.Верхні Ворота);
  
- 22.ХІІ.2006 р. – круглий стіл на тему : «Політичні  партії та  громадські організації на Воловеччині : два роки свободи» (читальний зал ЦРБ);

- 26.І.2007 р. – Презентація книги В.Пагирі «Верхні Ворота» за участю автора (ч/з ЦРБ).


20. ЛІТОПИС       «ІСТОРІЯ      КУЛЬТУРИ     ВОЛОВЕЧЧИНИ»     Ч.4.

   Літопис нараховує 161 фотографію, 53 публікації з районної газети, матеріали творчих акцій, що проводяться бібліотеками району. Це :
-  16.ІІІ.2007 року - «Велич і трагедія Карпатської України» - науково – практична конференція, присвячена 68-річниці Карпатської України (читальна зала рай бібліотеки);

- 26.ІІІ.2007 року – година правових знань для учнів 11-их класів : «Діти :  права і обовязки» за участю юриста Повідайчика Олега Івановича;

- 5.VІІІ.2007 року – фестиваль коломийки «Дзвінкі перлини Верховини»;

- 19.ІХ.2007 року – районна бібліотека для дорослих стала базою проведення Всеукраїнської науково – практичної конференції для директорів обласних бібліотек для дітей : «Культура. Бібліотека. Діти : формування духовної спадщини в інформаційному суспільстві»;

- 25.ХІ.2007 року – народний фольклорно – етнографічний колектив «Верховинка» прийняв участь в Урочистій Академії, присвяченій 80-річчю  заснування товариства «Бойківщина» та 16-річчя Турківського районного товариства «Бойківщина» ( подані фотодокументи);

- 19.VІ.2008 року – святкування 40-річчя  Воловецької ДШМ  ( інформація);

 - 27.VІІ.2008 року – фестиваль коломийки «Дзвінкі перлини Верховини» та свято селища- 575 – річчя заснування  Воловця ( текст, фрагменти свята );

- 15.Х.2008 року -  відкриття Інтернет – центру  в районній бібліотеці для дорослих (текст, світлини);

- 25.ХІІ.2008 року – урочисте святкування 10-річчя заснування районного історико – краєзнавчого музею;

- 26.VІІ.2009 року – фестиваль коломийки «Дзвінкі перлини Верховини» (документи, фотографії);

- 21.ІІІ.2009 року – обласне свято працівників культури в селища Жденієво;

- 9.VІІІ.2009 року – відзначення 397-ї річниці заснування селища Жденієво.

- січень 2010 року – матеріали літературно-поетичного свята з нагоди 100-річчя з дня народження поета Федора Ілліча Могіша, який  проведено бібліотекою с.Скотарське, за участю племінниці поета Марії Федорівни Беци;

- 20.ІІ.2010 року – презентація книги «Життя, обпалене війною», присвяченої пам’яті воїна – афганця Віталія Русина (бібліотека с. Жденієва );

- 15.ІІІ.2010 року – презентація книги, виданої районною бібліотекою «Сини твої, Карпатська Україно» (інформація, світлини), Воловець, райбібліотека для дорослих;

- 9.V.2010 року – урочистості в клубному закладі с.Котельниця, проведено з нагоди 65-річчя  Перемоги у Великій Вітчизняній війні під назвою «У памяті навіки збережем»;

- 1.VІІ.2010 року – свято книги «У країні книги» (с.Підполоззя, стаття з рай.газети);

- 15.VІ.2010 року – урочиста посвята в читачі в сільській бібліотеці В.Воріт (інформація  в районній бібліотеці);

- літературно – поетичне свято «Талантів юних первоцвіт» ( рай бібліотека для дорослих).


21. РУКОПИС    «ЛЕГЕНДИ,  БУВАЛЬЩИНИ,   КАЗКИ    ВОЛОВЕЧЧИНИ».

 
     Рукопис включає тільки текстовий матеріал, 67 легенд, бувальщин, переказів, казок.











22. РУКОПИС    «ЗВИЧАЇ,    ТРАДИЦІЇ,     ОБРЯДИ         ВОЛОВЕЧЧИНИ». 

      Рукописний текст подано на 247 сторінках, де подаються описи вечорниць, обзорів, весілля, Бабин вечір, а також відзначення мясниць, Великого посту, Великодня на Верховині; розповідь про барвінок, про виготовлення домотканого полотна.
      В літописі описані народні звичаї родинного побуту с. Буковець. Записав М.І.Парлаг, народний вчитель і передано 1996 року в сільську бібліотеку. Тут же користувач може ознайомитися з різдвяними іграми, описом проходження похоронного обряду в сільському обійсті.


23. РУКОПИС             «З     ОТЧОЇ      КРИНИЦІ».  

     253 сторінки рукописного тексту включають коломийки, співанки, записані в різних селах району Гафинець К.І., Губаш С.В., Сличко Ю.В., Малярчинець Г.С., Ковтун Г.І., Гуледза М.А.









24. РУКОПИС     «ОБЛИЧЧЯ    ЧЕРЕЗ    ДАЛЕЧІНЬ    РОКІВ».

   Фотозібрання включає 211 світлин воловеччан в різні періоди їх життя (20-30-ті роки ХХ – ХХІ ст..).












РУКОПИСИ    ІСТОРІЇ    НАСЕЛЕНИХ    ПУНКТІВ      ВОЛОВЕЧЧИНИ.( 12).

1. СЕЛО  ВЕРХНІ  ВОРОТА -  2 ЧАСТИНИ.

 І. Частина – 105 - фотографій, 18 –документів;

          Доля селянина – верховинця, життя довге і щасливе, коротке і злиденне життя на рідній землі і на чужині. Це розповіді  про тих, хто народився і жив в селі. Це оповіді про тих, кого немає з нами, хто спочиває в могилах під обелісками, памятниками, на кладовищах.
          Тут представлені : варіанти легенд про походження назв села, духовне життя  верхньоворітців, пов’язане з будівництвом  церкви, діяльність «Просвіти» в  1920 – 1939 рр., біографії Луки Дем’яна, просвітителів Івана Григу та о. Лара, документи, шкільні свідоцтва учнів за часів Чехословаччини й Угорщини.
           Школа в радянські часи, світлини з шкільного життя, відомості про директора школи         Барановського Антона Йосиповича (1921 – 1980),
вчителів -   Зозулинець Марію  Юріївну,
                    Гафинець – Добош  Марію Іванівну;
            Робота дошкільного навчального закладу села з безліччю фотографій і витяги з публікацій в періодичних виданнях.
            Вагому частину літопису складає інформація про життєвий і творчий шлях поетеси Софії Малильо.


   ІІ. Частина – 96 – фотографій, 30 – документів.

          В спогадах представлені 96 фотографій і 30 документів (документи про опікунство, про оплату за оренду цвинтаря, договори про купівлю – продаж землі, листи  обліку худоби в дворогосподарствах селян, документи про позичку грошей в банку, ридія – паспорт на корову, без якого селянин не мав права ні продати, ні  купити худобу за часів Угорського режиму в Закарпатті ( в перекладі з угорської мови Марії  Федорівни Фур).
           Світлини, інформація історії місцевого колгоспу з часів його організації, життя голови колгоспу Мучички Михайла Васильовича, який керував господарством впродовж 20 років; передовики сільськогосподарського виробництва – доярки, ланкові, трактористи удостоєні високих урядових нагород.
            Весільні обряди, їх світлини, записи переказів, казок, бувальщини.



2. СЕЛО  ЩЕРБОВЕЦЬ.

  Вміщує 91 фотографію і 3 документи.


                 В рукописному альбомі представлена як сама  історія села з фотодокументами, так  і детальний опис церковної історії, поданої істориком, краєзнавцем, уродженцем цього населеного пункту Воловеччини В.В.Пагирі на основі «Монографії…» Теодора Легоцького.
                    Цікавими є світлини життя і побуту селян, зафіксовані фотооб’єктивом, фрагменти колгоспного життя, життя місцевої школи, весільні обряди, художня самодіяльність села.
                       Тут користувач знайде вагомі відомості про відомих в краї односельчан. Це :
Пагиря Василь Васильович – письменник, краєзнавець,
Щербей Мирослав Васильович – очільник головного управління   Закарпатській області,
Тидір Василь – «американець», бізнесмен, меценат,
 Молдаван Іван – відомий в Закарпатті майстер – шинґляр.
                   Це опис життя знаних і незнаних щербівчан, що своєю працею  зробили чимало для розбудови свого поселення.



3. СЕЛО  ЛАТІРКА.

 Нараховує 97 фотографій. 29 документів публікацій в періодичних виданнях.

                   Гірське село, назву якому дала річка Латориця з долями людей в різні десятиліття, різних режимів знайде кожен, переглянувши сторінки літопису.
                 Великий обсяг фотодокументів латірчан – це колгоспники і місцева інтелігенція, учасники Великої Вітчизняної війни, воїни – афганці, учні школи і т.д.
                 Це обширний матеріал  про уродженців села :
Кураха Івана Ілліча – головного лікаря Ужгородської клінічної лікарні, депутата обласної ради,
Ільницького Василя Михайловича – музиканта – скрипаля, різьбяра,
Соломку Олексія – відому знаменитість Воловеччини – старосту, заклинателя змій,
Брецка Юрія Федоровича – про його неординарну трагічну долю.



4. СЕЛО  ГУКЛИВИЙ.

             Фрагменти історії села, 15 фотографій.

               Село відоме  в історії краю «Гукливським літописом», що охоплює період 1660-1830 роки та пам’яткою дерев’яної архітектури ХVІІІ ст. – Гукливською церквою.
                   Сільський побут, єврейські  родини села, розвиток  народної освіти, культури, колгоспне виробництво, біографічні відомості відомих в краї, на Воловеччині односельчан – всю цю інформацію користувач отримає, перегорнувши сторінки даного видання. Серед них :
            Білецький Омелян Дмитрович ( 1919 – 1981 рр.) – письменник і поет,
            Мотринець Іван Михайлович  ( 1945 р. н.) – генерал МВС, адвокат, письменник.
                      Біографічні відомості багатьох  односельчан в долях яких відобразилась складна     історія поселення з найдавніших часів до сьогоднішнього дня.


 
5. СЕЛО  ЛАЗИ – В 2-Х ЧАСТИНАХ.
                   І Частина –  131 – фотографія, 14 – документів;
                  ІІ Частина -   122 – фотографії, 23 – документи.

6. СЕЛО  НИЖНІ  ВОРОТА.
                  Нараховує 190 – фотографій, 34 – документи.

Нижні Ворота – одне з найдавніших поселень Воловеччини. Перша письмова згадка датується 1263 роком. Доля поселення тісно повязана з історичними подіями багатьох століть, фрагменти яких зафіксовані в літописі, в фотодокументах.
                   Поселення з найбільш розвиненою інфраструктурою з давніх часів і по сьогоднішній день; в минулому – це центр Верховинського ключа величезної латифундії графа Шенборна, столиця Верховинського краю, це окружний центр в радянський період. Це життя корінних жителів – родин, прізвища яких – Чакавий, Курах, Коріш, Гвоздик, Маринець і багатьох інших, в долях яких відобразилась епоха. Це спогади багатьох, багатьох  нижньоворітців, фотографії з родинних реліквій, документи.
                        Це історія двох освітніх установ, культосвітніх закладів, дільничної лікарні, Гірсько – карпатської  сільсько – господарської  дослідної станції і ряду інших установ і організацій.   

7. СЕЛО  ЗАВАДКА.
                   Нараховує 91 – фотографію, 7 – документів.
                    Історія поселення в документах і фотографіях :
                   Життя відомого радянського розвідника Шагура Степана Степановича (1914- 1986рр.), партизанська кличка Ян Коллар, творча діяльність живописця, графіка, скульптора  Шагура Василя Івановича ; історія колгоспу, місцевої школи, біографічні відомості організаторів і творців нового життя села в радянський період з фотофактажем – це наповнення літописного зібрання буде цікавим для  тих, хто цікавиться  історією краю.

8.  СЕЛО   НОВА РОЗТОКА.


Це зібрання документів, рідкісних світлин часів чехословацького і мадярського  режимів, життя селян, учнівські  свідоцтва різних часів.
              Тут унікальні документи – «Звернення уряду Масарика в звязку з проголошенням доброчинної акції по боротьбі з туберкульозом» (про добровільне грошове пожертвування в розмірі 1 коруни) ;
              «Декрети  НРЗУ про обовязкові поставки селянськими  господарствами Закарпатської України зерна, мяса, картоплі, молока, сіна і вовни – 1945 р.) ;
               «Обмір дворів і полів одноосібників с. Нова Розтока 15.04.1949 р. ;
               «Челядна книжка (яка видавалась всім громадянам після 12-ти річного віку) згідно постанови уряду 1907 р.


9.  СЕЛО   БУКОВЕЦЬ.


         Це перша рукописна історія  гірського поселення Буковець, започаткована сільським бібліотекарем Сверлович Г.М. в 1994 році, яка знайшла своє продовження наступними роками в роботі сільських книгозбірень.
         Житло, побут, світлини односельчан у верховинському святковому вбранні, знаряддя праці – складає вагому частину зібрань альбому.
          Історія освіти, діяльність першої народної школи села, що бере початок в далекому 1921 році, колективні світлини учнів тих років,  рукописна автобіографія народного вчителя Пар лага Михайла Івановича – представляє унікальну цінність  даного зібрання фотознімок школи збудованої народним методом.
           Окремим розділом подано  відомості про село, його розбудову в роки радянської влади ; створення колективного господарства, діяльність школи, розвиток інфраструктури села.
           Цікавинкою для багатьох стануть опис народних звичаїв, родинного побуту с.Буковець, записаних М.І.Парлагом в 1932 – 1933 рр.


10.СЕЛО   РОЗТОКА.


       Включає 86 – фотографій, 13 – документів.

                Розповіді, спогади, фотографії, документи – все це екскурс в прожите і пережите декількох поколінь жителів Розтоки відтворені в даному рукописному літописі.
                    Легенда про походження  назви села, опис житла і побуту, одяг з описом його виготовлення, світлини жителів у традиційному  верховинському вбранні, весільні обряди, шкільні посвідчення учнів Народних шкіл (оригінали) – все це інформація важлива і цікава.
                      Світлини з фрагментів колгоспного життя – сінокоси, садіння картоплі,  робота механізаторів, доярок, рільничих бригад колгоспу «Карпати».
                      Тут же різні посвідчення, документи багатьох селян; біографічні відомості бувшого голови колгоспу Могіша Василя Івановича;  голови  Воловецької РДА, уродженця с.Розтока Лисого Андрія Петровича; розповідь про 30 – річну діяльність головного лікаря Розтоцької амбулаторії загальної практики  сімейної медицини Дідренцела Тиберія Мартиновича.

11. СЕЛО  СКОТАРСЬКЕ – В  2-Х ЧАСТИНАХ.

 І Частина  - 37 фотографій;
             Перша частина включає історію життя  далеких і близьких, знаючих і пам’ятаючих і їх доля, це штрихи історії села Скотарське.
               Духовна і просвітницька діяльність  о. Августина Штефана пов’язана з організацією «Просвіти» і відкритті в селі першої на Закарпатті (1897р.) читальні; це життєвий і творчий шлях поета Могіша (Боєвіра) Федора Ілліча; це  розповідь про культурно – просвітницьку діяльність Марії Ігнатишин – Логуш (1919 р.н.);  відомості про різьб’ярсамодіяльного художника, скульптора  Бабинця Федора Михайловича (1910-1974рр.); це життєвий і творчий шлях живописця, монументаліста, члена Національної спілки художників України (з 1985р.) Беци  Василя Михайловича (1949 р.н.).
                 Тут біографії першого голови колгоспу Мисара Михайла Степановича, журналістки Лакатош Марії Василівної та документи односельчан часів угорського режиму (1939 – 1944рр.).
       


  ІІ. Частина  - 17 – фотографій, 27 – документів.

              Друга частина представляє :
життя школи в різні періоди її існування,
художню самодіяльність села,
роботу бібліотеки і клубного закладу.
            Велика інформаційна довідка про захисника Карпатської України Ігнася Василя Михайловича. Біографічні відомості учасників Великої Вітчизняної війни, списки репресованих і реабілітованих односельчан.


11. СЕЛО  ПІДПОЛОЗЗЯ.


12. КИЧІРНЕ –  СЕЛО  ПІД  КИЧЕРОЮ.
          Альбом включає велику кількість  документів періоду мадярського режиму в  перекладі українською мовою, зроблений  Фур Марією Федорівною 1921 – 2002рр.), жителькою смт. Воловець.
          Світлини Кичірнян в традиційному  верховинському одязі з описом історії села, побуту його жителів, воїнів першої світової війни (1914 р.). Оригінали :
книга господаря (1914 р.); накупна книжка  по якій ремісник мав купити товар тільки той, що вказаний в цій книзі і з  оглядом на незвичайний стан (1941 р.) ; платіжний договір на право користування землею (1859 р.) ; документ про позичку 300 корун з мукачівського кредитного банку ( 4.01.1910 р.).
           Документи перших років радянської влади (1944 – 1945 рр.), позики, зобовязання селян про поставку державі картоплі урожаю 1950 року колгоспними дворами, розрахункова книжка для колгоспних дворів, робітників, службовців та одноосібних господарств по обовязковій поставці молока державі у 1951 році і т.д.
           Фрагменти історії колгоспу, школи з фотодокументами


                     НАРОДНИЙ  ФОЛЬКЛОРНО  -  ЕТНОГРАФІЧНИЙ   КОЛЕКТИВ

« В Е Р Х О В И Н К А».

   

           З 1991 року  при районній бібліотеці діяло  літературно – читацьке об’єднання, яке згодом переросло в фольклорно – етнографічний колектив «Верховинка», що нараховує більше 20 учасників різного віку. Керівник – провідний методист районної бібліотеки для дорослих  Софія Василівна Губаш. Зберегти, примножити, передати майбутнім поколінням  найдорожчий скарб, що дістався від прабатьків, неоціненне багатство – пісню, коломийку, старовинні традиції та обряди – головна мета колективу. Вже двадцятий рік автентична творчість фольклорно-етнографічного колективу "Верховинка" ходить між людьми даруючи втіху.
         
З ними обїздили чи не всі села  Воловеччини, неодноразово виступали на обласних святах колядницьких груп та вертепів, перед учасниками Всесвітнього конгресу русинів в Ужгороді, на міжнародному лемківському святі на Львівщині, веселили своєю творчістю русинську громаду м.Будапешта (2000 рік), брали участь в обласному фестивалі «Народні джерела» ( 2000, 2002рр.), виступали по обласному телебаченню, 





брали участь в урочистостях в м. Ужгороді в звязку з відзначенням ювілею народної співачки, бувшої солістки Закарпатського народного хору, нашої землячки Віри Баганич – Гамаги. Виступали перед працівниками культури Свалявщини.
                                                  

           Колектив бере участь в організації сільських, районних та обласних свят, конкурсах, виступає перед гостями з Німеччини, Угорщини, Чехословаччини та туристичними групами зі східних областей України.
          Жодне районне свято не проходить без участі фольклорного колективу «Верховинка», є незмінним учасником обласного фестивалю «Дзвінкі перлини Верховини», що знайшов свою прописку у Воловці.
   Потяг до мистецтва, відтворення світлих сторінок минулого наших предків об'єднують усіх учасників в одне прекрасне ціле, ім'я якому "Верховинка".     

  За збереження місцевих традицій, опрацьованих і відтворених на сцені звичаїв Воловеччини колективу в 2003 році присвоєно звання «Народний».          





ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА

Система підвищення кваліфікації бібліотечних працівників району носить системний і багатогранний характер. В тісній співпраці районна бібліотека для дорослих з районною бібліотекою для дітей впроваджують інноваційні форми методичної діяльності та поширення кращого досвіду бібліотечних установ.
Серед них : семінари тренінги, бібліо - клас, здійснюються бібліотечні візити "Вчимось у колег". Так напротязі 2010 року районною бібліотекою проведено:

- тренінгове заняття: "Довідково - інформаційне обслуговування: реальність і можливость" (база проведення - районна бібліотека для дорослих);


- семінар - тренінг : "Імідж сучасної сільської книгозбірні"
( база проведення - районна бібліотека для дорослих);









- "Бібліотека і родина : ресурси взаємодії"
(Засідання майстер - класу в рамках діючої школи професійної майстерності на базі сільської книгозбірні села Завадка;
Показове засідання клубу "Я. Сім' я. Родина").








Бібліотечні візити "Вчимось у колег" з досвіду роботи:
"Бібліотека і влада : пошуки нового стилю роботи".
(База проведення : сільська книгозбірня села Підполоззя);






"Сільська бібліотека - інформаційний центр"
(виступ сільського голови с.Підполоззя Д.І.Ісака перед бібліотечними працівниками району)











"Інформаційний центр краєзнавства в сільській книгозбірні"  - година взаємних порад
     (с.Підполоззя)







"Краєзнавчий аспект роботи сільської книгозбірні"
(база проведення: сільська бібліотека Лази).

В програми семінарських занять включались активні форми підвищення кваліфікації: ділові ігри, години взаємних порад та творчих ідей, на яких бібліотекарі ділились з колегами досвідом, проводились показові масові заходи, та аналізувались домашні завдання.

На протязі року при Інтернет-центрі районної бібліотеки для дорослих діяла "Бібліотечна школа - Інтернет", в якій працівники сільських книгозбірень району проходили практичне навчання. Своєрідним підсумком цих занять був семінар - тренінг " Інформаційна культура бібліотекарів" на якому бібліотекарі мали можливість закріпити свої знання самостійного пошуку інформації через інтернет, відповідно до завдань, які виникають перед бібліотекарями під час обслуговування
користувачів.




Інтернет - центр: йдуть практичні заняття сільських  бібліотекарів самостійного ведення пошуку інформації.







Традиційно районна бібліотека для дорослих здійснює аналіз діяльності книгозбірень району за кількісними показниками, що дає можливість характеризувати їх роботу в різних ракурсах. За результатами аналізу роботи бібліотек району щорічно випускається збірничок "Бібліотеки Воловеччини в дзеркалі статистики".
З досвіду роботи кращих сільських книгозбірень району, що взяли активну участь в обласному огляді - конкурсі "Сільська бібліотека року", випущено портфоліо:
"У царині книг - затишно і цікаво" - с.Гукливе;
"Сільська бібліотека - осередок духовності і знань" - смт. Жденієво;
"Крок назустріч читачам" - с.Буковець.

ТВОРЧІ АКЦІЇ.

Книгозбірні району значну увагу приділяють проведенню просвітницьких заходів, тісно співпрацюють з школами, клубними установами, громадськими організаціями, творчою інтелігенцією, сільською громадою:

1 квітня 2010 року у Верхньоворітській сільській бібліотеці проведено годину - реквієм на тему "Подвиг ціною життя", приурочену 71-й річниці Карпатської України, а також верхньоворітцю Івану Гризі - послу Сойму Карпатської України, палкому патріоту, який був жорстоко вбитий ворогами. На закінчення години - реквієму бібліотекар Л.В.Попелич провела бібліографічний огляд літератури біля книжкової виставки "Карпатська весна 1939...".

Літературно - поетичний вечір під назвою "Сердечні пристрасті й розчарування Кобзаря" відбувся в книгозбірні села Кичірне. Книжкова виставка, оформлена в книгозбірні, привертала увагу творами Т.Шевченка, присвяченими йому вишивками місцевих майстринь, цілим рядом пісень на слова поета. Бібліотекар Марина Дупин розповіла біографію Т.Г.Шевченка, чергуючи розповідь з декламуванням поезій, присвячених цілому періоду життя. Особливий акцент бібліотекар зробила на сторінках особистого життя поета, якому не щастило в коханні. Маючи унікальні таланти, гострий розум, товариську вдачу, привабливу зовнішність, Тарас Григорович часто закохувався, але успіху у відносинах з жінками не досягав. Марина Михайлівна конкретизувала історичні факти з особистого життя Кобзаря, а учні М.Панкулич, М.Дупин, Т.Далекорей та інші декламували поезії Шевченка, присвячені цим епізодам. Закінчився літературно - поетичний вечір бібліографічним оглядом літератури про життя і творчість Тараса Григоровича Шевченка.(27 березня 2010р.). Бібліотека - установа соціально значуща. Екскурсія учнів Кичірнянської ЗОШ І-ІІ ступенів до сільської книгозбірні засвідчила цікавість до скарбниці друкованих видань. Бібліотекар Марина Дупин розповідала про незвичайного друга, дуже мудрого, який не вміє говорити вголос, але навчає нас розумним наукам, розповідає цікаві пригоди про дива, про навколишній світ - близький і далекий, веде всіх у країну знань. Це - книга. Діти ознайомилися з книжковими виставками, тематичними полицями, правилами користування книгозбірнею, як треба поводитись з книгою, прослухали вислови знаменитих людей про неї, брали участь у відгадуванні героїв із казок, самі охоче розповідали казки, читали вірші. Всі ознайомилися з друкованим виданням для дітей - "Газетою кота Копейкіна". "


При сільській бібліотеці села Верб'яж діє клуб за інтересами "Книголюб". В актив клубу входять як учні старших класів місцевої школи , так і дорослі користувачі бібліотечної установи. У програмі - заходи, пов'язані з книгою. І от нещодавно в рамках клубу пройшли заняття : 1. Літературно - музична композиція :"Доля Кобзаря" (до 196-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка). 2. Презентація бібліографічного посібника :"Сини твої, Карпатська Україно", виданого районною бібліотекою для дорослих і присвяченого 71-й річниці Карпатської України. На презентацію була запрошена і мешканка села, 1928 р.н. Гафія Михайлівна Фельбаба, яка поділилася спогадами про події 1939 року на Верецькому перевалі. Позитивну роль у вихованні молоді села відіграє постійно діюча книжкова виставка "Героїчні сторінки історії нашої держави". Завідуюча книгозбірнею К.Ф.Голянич біля виставки зробила бібліографічний огляд літератури "Велич і трагедія Карпатської України". Згідно з програмою клубу проведено літературно - поетичну годину "В її віршах - історія народу,його щасливі і тривожні дні", присвячена 80-річчю від дня народження відомої української поетеси Ліни Костенко.















 
         Сільська книгозбірня с.Верб'яж


               "Свято Миколая" в рамках клубу                                      "Книголюб"









"Іду з дитинства до Тараса". Під таким гаслом проходили Шевченківські дні В Тишівській сільській книгозбірні.
"Щовесни, в березні вся наша країна відзначає шевченківські дні,- так розпочинає біографічну подорож Шевченка зав. сільською бібліотекою Л.Ф.Малильо.- Хоч минуло багато років, але й сьогодні слово Тараса живе між нами".Так уміло й тактовно вводить бібліотекар учнів у літературну мандрівку, що вони наче справді стають подорожуючими і в село Моринці, де народився Шевченко і в село Кирилівку, де він провів своє убоге дитинство. А поступово учні й самі стають екскурсоводами біографічної подорожі. Подорож "Дитинство Тараса" продовжилась бібліографічним оглядом "Тарас Шевченко - поет, художник". Відзначено, що Шевченко був не тільки народним поетом, але й прекрасним майстром живопису. Дітям було запропоновано переглянути репродукції картин : "Хата батьків у с.Кирилівка", "Автопортрет", "Катерина", "Серед товаришів" та ін. Затим учні декламували поезії Т.Шевченка та співали пісні на його слова.

Районною бібліотекою для дорослих ведеться краєзнавчо - пошукова робота по написанню біобібліографічного видання під назвою "... і спалах історії Срібної землі", яка містить інформацію про воловеччан - делегатів І - го з'їзду Народних Комітетів Закарпатської України, який відбувся 26 листопада 1944 року в Мукачеві і на якому був прийнятий маніфест про возз'єднання краю з Україною. 24.03.2010 року.

16 березня в читальній залі районної бібліотеки для дорослих відбулась презентація книги "Сини твої, Карпатська Україно", присвячена борцям за Карпатську Україну, зокрема, В.М.Ігнасю - січовику, жителю села Нижні Ворота в рамках юнацького клубу "Родослав" (керівник - вчитель Монда Г.І.).
Ганна Іванівна в інформаційно - насиченому виступі зосередила увагу присутніх на міжнародному положенні тих часів та реальних подіях, пов'язаних з долею краю.
Учасники зібрання переглянули книжкову виставку : "Карпатська Україна : весна 1939 ", ознайомилися з долями учасників тих подій, серед них воловеччани : Гафинець Іван І., Грига Іван Ів., Ігнась Василь Мих., Ігнась Михайло Мих., Собран Іван Мих.
Зацікавленість у присутніх викликав вірш - посвята Василю Михайловичу Ігнасю "Цвіт шовкової косиці", який зачитала Сличко Маріанна та виступи - повідомлення Семан Наталії та Ковчар Оксани, що проінформували присутніх про події тих років та біографічними даними Президента Карпатської України - Августина Волошина.


"Талантів юних первоцвіт"

2 березня в приміщенні читальної зали районної бібліотеки для дорослих відбувся літературно - поетичний вечір Талантів юних первоцвіт", де зі своїми поетичними доробками присутніх знайомили учні Воловецької ЗОШ І-ІІІ ступенів :


- Рудий Іван Романович,

- Пащенко Лідія,

- Калитич Микола та інші.

Перед учасниками зібрання виступили і відомий на Воловеччині поет Микола Середа (Воловець) та Іван Андрійович Щербей (Жденієво), який який прочитав свої вірші із першої виданої збірочки "Перший зошит".

Чи не вперше свою любов до поетичного слова засвідчила і вчитель Красуцька В.Й., продекламувавши слухачам свою нову поезію.

Ведуча Ковач Марина Іванівна, студентка ІІІ курсу бібліотечного відділу Ужгородського коледжу культури і мистецтва на закінчення звернула увагу користувачів на презентовану книжкову виставку "Творці поетичного слова Воловеччини".


"Я в пам'яті вашій живу"

   20 лютого у бібліотеці селища Жденієво відбувся урок, присвячений пам'яті воїна - афганця, кавалера ордена "Червоної Зірки" Віталія Русина на тему "Я в пам'яті вашій живу".

Чорним крилом торкнулася війна і нашого району. Під час виконання бойового завдання загинув смертю хоробрих і наш юний земляк із Жденієва Віталій Русин, якому в серпні ц.р. виповнилося б 44 роки.

Спогадами про Віталія поділилися :

Вчителька Жденіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів, класний керівник нашого героя з 5 по 9 класи В.Я.Ковач.

Про старшокласника висловилася класний керівник Т.О.Чубірка.

Мати Віталія М.П.Русин, яка вже більше двох десятків років тамує у серці біль і в снах здригається від вибуху снаряда, що укоротив життя сина, згадала найяскравіші епізоди короткого життя сина.

Присутні мали можливість ознайомитися з нагородами Віталія, які Меланія Павлівна береже як сімейні реліквії, знак світлої пам'яті про нього.

Учасники заходу вшанували пам'ять про юного героя хвилиною мовчання.

Пам'яті земляка.

6 лютого 2010 року у бібліотеці села Скотарське проведено літературно - поетичний вечір з нагоди сторіччя від дня народження земляка, поета Федора Могіша. Читачі бібліотеки мали змогу ознайомитися із збіркою поезій Федора Ілліча, газетною публікацією про його життєвий і творчий шлях, які були виставлені в оформленому кутку до ювілейної дати.

Завідуюча бібліотекою Анастасія Михайлівна Фуцур розповіла біографію поета, літературний п севдонім якого - Боєвір.

Продовжили вечір користувачі бібліотеки, які декламували поезії земляка " Не рабський плач", "Зродивсь я", "Сіре небо", "Ми", "Над потічком".

Хвилюючими були спогади про Федора Могіша його племінниці, бувшої вчительки школи й завідуючої дитячим дошкільним закладом Марії Федорівни Беци, яка особисто знала родича, згадала про цікаві подробиці з його дитинства, юності, про які ніде не можна прочитати.

Закінчився літературно - поетичний захід хвилиною мовчання.


Зустріч з ветераном Великої Вітчизняної Війни Заяць Петром Максимовичем з нагоди визволення Закарпаття (жовтень 1944р.) в рамках клубу "Я.Сім'я. Родина.Рід".
сільська бібліотека  с. Завадка









сільська бібліотека с.Гукливе
Завідувачка Наталія Іванівна Бирак знайомить своїх читачів з  матеріалами сесії сільської ради з питань газифікації села









"Будуйте храм в душі своїй"

Кожен із нас думає про своє подальше життя, кожен хоче жити добре. А для цього, перш за все, ми повинні думати про свою душу, щоб душею ми були добрими, чуйними, щедрими, милосердними, щоб уміли проявляти небайдуже ставлення до людей, творити добро. Такими словами розпочала літературний вечір "Будуйте храм в душі своїй" завідувачка книгозбірнею села Буковець Г.М.Сверлович.


Учасники вечора і учні місцевої школи мали змогу почути цікаву розповідь про три нещастя людини ( смерть, старість і лихі люди), а також уривок із "Поучения" Володимира Мономаха. Цікавим було і знайомство з книжковою виставкою "Все те, що робиш комусь, робиш собі". Закінчився вечір словами ведучої - учениці 9-го класу Н.Попелич:



 "Будьмо добрими, чуйними, лагідними і щедрими, бо саме внутрішня краса прикрашає людину. Не чиніть зла і кривди не робіть нікому, бо кривда щастя не дає, а зло обмежує свободу".













ВИДАННЯ  ВОЛОВЕЦЬКОЇ  РАЙОННОЇ  БІБЛІОТЕКИ  ДЛЯ  ДОРОСЛИХ.

2006 рік.
Воловеччина : події, факти, дати : інформ. посіб. /  Воловец. ЦРБ ; уклад.В.А.Шугаєва, С.М.Брунцвик ; відп. за вип. В.А.Шугаєва.- Воловець, 2006.- 90с.
      Даний   інформаційний посібник  видається Воловецькою  районною бібліоте6кою для дорослих  вперше.
      Видання покликане надати  бібліотекарям та читачам довідковий матеріал про події історії району, дані про уродженців  Верховини та видатних діячів, які життям і діяльністю пов’язані зВоловеччиною.
      Представлені   матеріали, зібрані  для тих, хто  цікавиться народознавством, історією, культурою Воловеччини.
      
Літературна Воловеччина : біобібліогр. покажч. / Воловец. ЦРБ ; уклад. : В.А.Шугаєва, С.В.Брунцвик ; відп.  за вип. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2006.— 41 с.
                 Даний біобібліографічний покажчик  містить матеріал про творчу письменницьку і поетичну спадщину Воловеччини, сучасних майстрів пера, що публікуються на сторінках  періодичних видань, а також відомості про воловеччан, поетичні добірки яких зберігають домашні архіви самих авторів та їх родичів.
                Цільове завдання  покажчика – повноцінна інформація про  літературу Воловеччини, з метою  найбільш повного ознайомлення та використання її  у краєзнавчій та культурно – просвітницькій роботі.
                Біобібліографічний покажчик адресується всім, хто цікавиться історією, літературно – мистецьким життям, культурою рідного краю.

Інформаційний бюлетень нової літератури. – Воловець, 2006. – 18 с.
               В роки централізації мережі бібліотек, районною бібліотекою започатковано випуск інформаційного бюлетеня нових надходжень в книгозбірні централізованої системи.
               Щорічне видання ставить за мету – якнайширше інформувати своїх відвідувачів про поповнення новинками літератури бібліотеки району.
               Представлені умовні цифрові позначки (сигли, під бібліографічним описом книги) відповідають  географічному визначнику місця знаходження її в тій чи іншій бібліотеці.
               З метою чіткої систематизації документних надходжень  матеріал згрупований за  галузями знань у відповідності з діленнями  ББК. В межах відділів література згрупована по алфавіту.     

2007 рік.

 Бібліотечна Воловеччина : [ інформ. про історію і сучасний  стан бібл. справи Воловеччини (1946 – 2006 рр.) ] / Воловец. ЦРБ ; уклад. : В.А.Шугаєва, С.В.Губаш ; відп. за вип.. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2007. – 18 с.
      Видання об’єднує на своїх  сторінках інформацію про історію і сучасний стан бібліотечної справи Воловеччини ( 1946 – 2006 рр.).
       Довідковий матеріал буде цікавий  читацькій громадськості району, поскільки роль книги, основного джерела освіти й духовності культури неоціненна,  що бібліотеки є частиною національного культурного надбання.

 Воловеччина в іменах : [ документ. – краєзнав. посібник ] / Воловец. ЦРБ ; уклад. В.А.Шугаєва ; комп’ют. наб. М.І.Гуйван ; відп. за  вип.. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2007. – 120 с.
            Документально – краєзнавчий  посібник  знайомить користувачів з біографіями особистостей, що проявили себе в тій чи іншій сфері людської діяльності. Ця робота є першою спробою внести свій невеличкий доробок в історіографію Воловеччини.

Воловеччина на сторінках  районної газети «Голос Верховини» : [ бібліогр. покажч. за 2006 рік ] /  Воловец. ЦРБ ; уклад., комп’ют. наб. М.І.Гуйван ; відп. за вип. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2007. – 22 с.
           Даний краєзнавчий бібліографічний покажчик містить  матеріал про селище Воловець та регіон в цілому.
           Основне завдання покажчика : оперативне інформування спеціалістів народного господарства, науковців, вчителів, виховкультурно – освітніх працівників, про нові краєзнавчі матеріали.
            Цільове призначення покажчика – повноцінна інформація про літературу, яка відображає життя Воловеччини, з метою  використання її у виробничій, культурно – освітній роботі.
        
Інформаційний бюлетень нової літератури : [ щорічне видання ]. – Воловець, 2007. – 12 с.
  
Потічки і поля рідного села : [ топоніми району ] / Воловец. ЦРБ ; уклад. : В.А.Шугаєва ; комп’ют. наб. С.В.Губаш ;  упорядкув.  тексту і  верстка С.М.Брунцвик ; відп. за вип. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2007 . – 68 с.
           На сторінках видання користувач знайде перелік гір, річок, потічків і полів населених пунктів Воловеччини, інформацію  про походження їх назв. Окремі легенди, перекази та оповіді почуті від мешканців сіл, збережені людською пам’яттю. В яких відбиті  окремі факти історії та події минулого сьогодення.
          Посібник стане у пригоді усім тим, хто любить отчу землю.

Села мої, великі і малі : [ топоніми району ] / Воловец.  ЦРБ ; уклад. : В.А.Шугаєва ; комп’ют. наб.  С.В.Губаш ; упорядкув. тексту і верстка С.М.Брунцвик; відп. за вип.. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2007. – 60 с.
          Воловеччина – зеленогора перлина  С р і б н о ї   З е м л і.
          Смереково – букова краса стрімких крутосхилів, піднебесних полонин, грайливих потічків і долин, населених пунктів району манять туристів з усіх країв.
          Матеріал, зібраний в книзі стане в пригоді всім, хто любить свій край.
          Легенди, оповіді, перекази – своєрідні перлини народної творчості, будуть цікавими широкому загалу користувачів.  Це своєрідний довідник к р а є з н а в с т в а, що увібрав величезний досвід спостережень наших прабатьків за подіями життя і явищами природи.

2008 рік.
Воловеччина на сторінках  районної газети «Голос Верховини» : [ бібліогр. покаж. за 2007 рік ] / Воловец. ЦРБ ; уклад., компют. наб. М.І.Ковач ; комп’ют. вестка С.М.Брунцвик ; відп. за вип. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2008. – 29 с.
Губаш, С.В. «Воловеччина моя – духовності скарбниця» : [ звичаї, традиції та обряди Воловеччини, зібрані і відтворені народ. фольклорно – етнограф. Колективом «Верховинка», що діє при бібліотеці. Кер. С.Губаш ] / Софія Василівна Губаш ; Воловец. ЦРБ ; уклад. В.А.Шугаєва, С.В.Губаш ; упорядкув. тексту та верстка С.М.Брунцвик ; відп. за вип. В.А.Шугаєва . – Воловець, 2008. – 99 с. 
          Поданий в книзі матеріал зацікавить всіх  тих, хто плекає любов до пісні, коломийки, старовинних Верховинських свят,  обрядів, традицій, які віками плекали наші пращури, зберегли і передали нам у спадок.
          Видання присвячується всім хто зберіг для нас народну коломийку, хто сьогодні своїм талантом, своєю любовю до мистецтва живить це велике народне джерело.
          Сценарії подані в автентичному викладі.

Інформаційний бюлетень нової літератури : [ щорічне видання ] . – Воловець, 2008. – 24 с.

  Ми йшли до тебе, П Е Р Е М О Г О ! : [ історико – документ. посіб. ] / Воловец. ЦРБ ; уклад.: В.А.Шугаєва, С.В.Губаш ; упорядкув. тексту та верстка С.М.Брунцвик; відп. за вип.. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2008.—116 с.
           Видання містить імена наших відважних краян, учасників Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр., багато з яких віддали своє життя і ім’я П е р е м о г и на фашизмом.
           Поданий матеріал зібраний з публікацій районної  газети, з книг. Взятий з архіву районної  ради ветеранів війни і  праці ( голова Юрченко О.Ю.), з розповідей родичів, спогадів близьких і знайомих.
           Доповненням до цих матеріалів стала пошукова робота бібліотекарів району, за що їм. щира вдячність.
          Персоналії біографічних даних подано в алфавітному порядку назв населених пунктів району.

 Пам’ятки  історії Воловеччини : [ інформац. довід. історико – архітектурних памяток р-ну ] / Воловец. ЦРБ ; уклад. В.А.Шугаєва ; комп’ют. наб. С.В.Губаш; уклад. С.М.Брунцвик ; відп. за вип.. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2008. – 44 с.
          Десятиліттями стоять  по селах церкви, каплички, дзвіниці та хрести як своєрідний літопис народного духу, художнього мислення і щирої віри.
          В усі часи церкви зводились за рахунок добровільних пожертвувань вірників, а будували їх майстри – будівничі з матеріалів місцевого походження, в залежності від традиційних  і власних уподобань. Тут це не просто культові споруди, а й  неповторні архітектурні памятки. Багато з них не збереглися до  наших днів.
          Окремі вистояли…
          Зусиллями багатьох людей вдалося врятувати від  руйнації чимало  народних скарбів минувшини. Їх повсюдно відбудовують, повертають колишню величність. Силами церковних громад зводять нові храми.
           Військові споруди, обеліски і пам’ятники – репрезентують Воловеччину у всій своїй історичній  своєрідності і складності.
       Це краєзнавче видання матеріалів, зібраних розповідей, спогадів, публікацій в періодичних виданнях, книгах, архівних документів буде цікаве тим, хто не байдужий до історії свого краю.

 Скарбниця людського надбання : [ путівник по історико – краєзнавч. музею ] / Воловец. ЦРБ ; уклад. : В.А.Шугаєва, С.М.Брунцвик ; комп’ют. наб. С.В.Губаш ; фотогр. : А.І. Беца ; відп. за вип.. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2008. – 24 с.
           Відкриття історико – краєзнавчого музею при районній бібліотеці 28 листопада 1998 року стало значною подією в історії етнографії і краєзнавства району.
           В  його фондах речі домашнього вжитку, одяг, господарський реманент, біля 4,2 тис. фотографій, 7,2 тис. документів, що знайомлять відвідувачів з історією Воловеччини, життям і побутом краян, культурою, мистецьким надбанням, тощо.
          
                                                                       2009 рік.
Воловеччина на сторінках районної газети «Голос Верховини» : [ бібліогр. покажч. за 2008 рік ] / Воловец. ЦРБ ; уклад., комп’ют. наб. М.І.Ковач ; комп’ют. верстка С.М.Брунцвик ; відп. за вип. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2009. – 52 с.
            Районною бібліотекою в 2007 році започатковано випуск універсального посібника за сторінками районної газети «Голос Верховини».
            Чергове наше видання ставить за мету – якнайширше інформувати всіх користувачів про краєзнавчі матеріали.
           З метою чіткої систематизації статей, матеріал згрупований в 33 розділи, в які ввійшли найважливіші газетні статті, які розміщено за галузями знань. Описи статей мають загальну нумерацію (244).
           Подана інформація відображає життя Воловеччини у всіх його аспектах – це історія, народне господарство, економіка, освіта, культура і т.д.
           Поточний випуск анотованого бібліографічного покажчика за 2008 рік адресовано всім, хто не байдужий до історії свого краю.

 Гафинець, К.І. «Мови материнської слова» : словник діалектизмів та місцевої говірки / Катерина Іллівна Гафинець, Софія Василівна Губаш ; Воловец. ЦРБ. – Воловець, 2009. – 32 с.
                                         Я так за С Л О В О М   затужила       
                                         Отим, що йде  з глибин єства :
                                          з  ним входить в душу світла сила,
                                          і дух на нездоланих крилах
                                          підноситься до Б О Ж Е С Т В А.
                                                                        Софія Малильо.
             Слова давнє, вислів книжний і розмовний, слово – образ – все це зібрано на Воловеччині. Видання присвячене памяті б і б л і о т е к а р я районної бібліотеки для дорослих  К.І.Гафинець (12.08.1939 – 3.02.2009 рр.).
             Діалектизми віднайдені і певним чином упорядковані та зведені в словниковий реєстр. Побудови словника – розташування слів в алфавітному порядку – з відповідним розясненням.
              Запропоноване  видання, звичайно, не охоплює всього обсягу слів, що побутували чи побутують у вживаній розмовній мові сьогодення.  Проте, довідник буде цікавим для багатьох, хто цікавиться краєзнавством.
                       Материнська мова – пісня колискова,
                       Що відлунням в серці нашому живе,
                       Хата у садочку, вишита сорочка –
                       Усе, що не вяне і вічно живе.
                                                       Марія Лакатош.

 Дочка землі верховинської : [ бібліогр. вид., присвяч. громадсько – політ. діячці, уродженці села Скотарське Марії Ігнатишин – Лопуш ] / Воловец. ЦРБ ; компют. наб. М.І.Ковач ; відп. за вип.. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2009. – 53 с.
                           В красі оцій і сила й правда є,
                           Все загадкова й чарівна перлина,
                           Та найдорожче золото твоє –
                           Сини і доньки, рідна Верховино!
                                                      Марія Лакатош.
          Імя  Марії Ігнатиш – Лопуш широко відоме не лише  на Закарпатті, але і за межами нашої держави.
          Документально – краєзнавче видання збагатить знання багатьох про її людей, утвердить патріотичне почуття гордості за нашу  знамениту землячку, уродженку села Скотарське, яка змушена була емігрувати в Канаду.
          Видання призначене для широкого коло користувачів.

 Життя, обпалене війною : [ інформ. – довідк. вид., присвяч. воловеччинам, воїнам – афганцям та з нагоди 20-річчя закінчення війни в Афганістані ] / Воловец. ЦРБ ; уклад. В.А.Шугаєва ; комп’ют. наб. С. В.Губаш ; упорядкув. тексту, верстка С.М.Брунцвик ; відп. за вип.. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2009. – 87 с.
          Це книга не тільки пам’ять про війну в Афганістані, але й вічний біль і  печаль утрати – загибелі нашого земляка Віталія Русина із Жденієва.
           І допоки будуть плакати за полеглими на чужій землі синами матері, допоки діти ковтатимуть сльози жалю, дивлячись на скалічених батьків – афганців, до тих пір нас буде мучити гірка правда, яку не викреслити  з історії.
           Це розповідь про воловеччан, хто вижив в тій страшній війні чужої країни і повернувся до рідної домівки.
           Цим виданням ми намагаємося залишити в історії району хоч невеличкий слід, зберегти минуле і передати дітям і онукам.
                                  
                                А Ф Г А Н Ц Я М.                
                
                Згадати страшно! З цинку домовини
                І сивина у двадцять юних літ.
                О, любі діти!  За які провини
                На долю вашу впав кровавий слід?
                  
                Цвіте розмай, дарують радість луки,                        
                На рушнику весільнім – хліб і сіль…
                Кому – весна, кому – печаль розлуки
                І в серці – сум, і в серці біль.
                                                  Марія Лакатош.


Не зрадь нас,  Памяте!.. : [ біобіліогр. посіб. про  воловеччан – ліквідаторів аварії на ЧАЕС ] / Воловец. ЦРБ ; уклад. В.А.Шугаєва ; комп’ют. наб. С.В.Губаш ; упорядкув. тексту, верстка С.М.Брунцвик ; відп. за вип.. В.А.Шугаєва. – Волдолвець, 2009.—78с.
          26 квітня 1986 року – День найбільшої ядерної  Чорнобильської катастрофи планетарного масштабу.
          Наше видання є однією з крупинок світлій пам’яті наших сучасників, земляків – воловеччан, ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, хто не шкодуючи свого здоров’я і життя, зробив вагомий внесок у справу подолання наслідків аварії.
           Матеріал зібраний із книг, публікацій районної газети, а також взятих із записів, спогадів, розповідей родичів і знайомих.
           Прізвища учасників ліквідації аварії для зручності подані в алфавітному переліку населених пунктів району.
                                             ТІНЬ     ЧОРНОБИЛЯ.
                          Як страшно нам ! За мить якусь
                          Світ розколовсь на до і після,
                           І вже не сон, а стогін – пісня
                           Зірвались навздогін вітрам.

                           За роком – рік. У Припяті
                           Природа знову хоче жити !
                           Якби ж то можна замолити,
                           Щоб цвів наш ХХІ вік !

                           У чистоті. Без чорних плям
                           На тілі матінки – землиці,
                           В дзеркальних ріках і криницях,
                           У щасті донькам і синам.
                                              Марія  Лакатош, лютий,  2009 рік.


 Сини твої, Карпатська Україно ! : [ інформ. – краєзнавче вид., присвячен. 70-річчю Карпат. України ] / Воловец. ЦРБ ; уклад. В.А.Шугаєва ; комп’ют. наб. С.В.Губаш ; упорядкув. тексту, верстка С.М.Брунцвик ; відп. за вип.. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2009.  – 60 с.
            Карпатська Україна – її творці і захисники заслуговують доброї пам’яті своїх нащадків. Серед них і пять наших земляків.
           Жертовна участь воловеччан ( Григи І.І., Гафинця І.І., Собрана І.М., Ігнася В.М., Ігнася М.М. ) в ім’я незалежності – це своєрідний літопис однієї з трагічних сторінок історії краю.
            Їх іменами названі вулиці і площі, на їх честь споруджуються пам’ятники і обеліски, їм присвячують поезію місцеві поети.
            Це видання стане в нагоді тим, хто цікавиться історією Воловеччини.
                                                                                                              70 - річчю
                                                                                                  Карпатської         України,
                                                                                                  борцям за Карпатську Україну,
                                                                                                        особисто     В.М.Ігнасю
                                                                                                          п р и с в я ч у є т ь с я.

ЦВІТ   ШОВКОВОЇ   КОСИЦІ.

            Вони немов весняні квіти
            Стрічали  вранці сонця схід.
            У небі грім почав гриміти,
            Мов кликав у важкий похід.
                                                 Та не гроза ішла в Карпати, -
                                                 То йшов на Хуст мадярський клан.
                                                 Чорно одягнені солдати
                                                  Йшли придушити рух словян.
              І раптом клич :
                       - Усі до бою ! –
              Над Красним Полем пролунав, -
              За край наш станемо горою, -
              Бо незалежність він обрав !..
                                                       Наш цвіт шовкової косиці
                                                       Із поля брані не втікав.
                                                       Стрільці йшли в бій, як блискавиці,
                                                       Та клятий звір перемагав.
               Хортисти воювали круто
               Озброєні ж бо до зубів.
               Безжалісно і дуже люто
               Стріляли в наших юнаків.
                                                         Загинули семінаристи,
                                                         Але не всі там полягли.
                                                         Багато з них ідею чисту
                                                         І дух свободи пронесли !
                Між ними були верховинці,
                Про них дізнались ми тепер.
                Імен завзятих піхотинців
                Ніхто із памяті не стер !
                                                           Живе Карпатська Україна
                                                           І ворогам до неї зась!..
                                                           Наших краян ми прославляєм,
                                                           Один між нами проживає,
                                                            Він наш герой – ВАСИЛЬ  ІГНАСЬ.
                                                                                                  Микола Середа.
                                                                                                  смт.Воловець
                                                                                                  березень 2009.

2010 рік.

Бібліотечна Воловеччина : [ історія бібл. справи р – ну (1946 – 2009 рр.) ]. 2-е вид., переробл. і допов. / Воловец. ЦРБ ; уклад. В.А.Шугаєва ; комп’ют. наб. : С.В.Губаш, М.І.Ковач ; комп’ют. верстка С.М.Брунцвик ; відп. за вип. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2010. – 122 с.
           Видання є своєрідним часописом відродження культури на Воловеччині, починаючи з часів культурно – просвітницьких товариств ім.. О.Духновича і «Просвіти» і до становлення бібліотечної справи в районі.
           Подана інформація буде цікавою для читацької спільноти в часі, коли здійснюється реальний перехід бібліотек від традиційної книгозбірні до динамічного центру інформації.

Воловеччина на сторінках районної газети «Голос Верховини» [ бібліогр. покажч. за 2009 р. ] / Воловец. ЦРБ ; уклад., комп’ют. наб. М.І.Ковач ; комп’ют. верстка С.М.Брунцвик ; відп. за вип. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2010. – 37 с.
             Якнайширше інформувати користувачів про краєзнавчі матеріали – таке завдання  ставить за мету наше чергове видання.
             З метою чіткої систематизації статей, матеріал згруповано в 44 розділи, в які ввійшли найважливіші газетні статті і розміщені  за галузями знань. Описи статей мають загальну нумерацію ( 352 ).
              Подана інформація, а це – історія, культура, мистецтво, освіта, народне господарство, економіка – відображає життя Воловеччини у всіх його проявах.
        Бібліографічний покажчик за 2009 рік анотований і адресований всім, хто цікавиться життям та історією нашого краю.

 Жіночі постаті в історії Воловеччини : [ біобібліограф. видання ] /  Воловец. ЦРБ ; уклад., комп’ют. наб. М.І.Ковач ; комп’ют. верстка С.М.Брунцвик ; відп. за вип.. В.А.Шугаєва.—Воловець, 2010.—46 с.
    
                          Бо живе людина, мріє,
                          Ум гартує, зерно сіє,
                           Творить власний родовід
                           Щоб недаром вік прожити,
                           В память людям залишити
                           На Землі свій добрий слід.
                                                          Софія Малильо,  4. IX. 1997р.
    
                 Біографічне видання – це зібрання невеликої кількості біографічних відомостей наших земляків – представниць прекрасної половини людства, ім’я якій Ж І Н К А. Це – історія краю через відбиток життя в особах жінок, які народились, працювали, чи живуть на Воловеччині.  Це зафіксовані миттєвості часу, насичені подіями життя і долі жінок з їх болями і рад остями.
                Жінка несе у світ життя. Стараннями жінок зберігаються духовні і сімейні цінності. Особлива роль їх в сімї, суспільстві, державі.
                 Чергове наше видання -  це збереження памяті про наш отчий край, передача нащадкам нашої історії і культури. Це невеличкий слід  на землі, по якій пройшло наше минуле, йдучи в нове майбутнє.
                   Історія в долях жінок. Їх долі цікаві й самобутні – чи з часів минулих чи з сучасності. Усе це постає перед користувачем на сторінках книги.
                    Звичайно, не всі достойні воловеччанки задокументовані в невеличкій збірочці. Розсипи багатьох біографій користувач знайде в зібраних рукописних альбомах – літописах в історико – краєзнавчому музеї та у друкованих історіографічних виданнях районної книгозбірні для дорослих.
                Книгу склали газетні публікації, розповіді, спогади, об’єднані темою, винесеною назву.

 Земля моя – доля моя : [ довідкове видання ] / Воловец, ЦРБ ; уклад. В.А.Шугаєва ; комп’ют. наб. С.В.Губаш ; відп. за вип.. В.А.Шугаєва.—Воловець, 2010.—278 с.
Всім синам  і дочкам тих,
хто з роду в рід Землею пропах,
хто від діда – прадіда Землю цю несе на руках.
Всім Вам трудівникам
Колгоспних ланів і ферм
п р и с в я ч у є т ь с я !
               
                     А руки , що творили, хоч не рай,
                     а просто храми, і дороги, й житла,
                     плекали сад, ростили урожай, аби
                     Земля співала й щастям квітла.
                                                                       Софія Малильо.

            Де починається той шлях, коли в наші гори прийшли колгоспи. І нехай задумається кожен – і той, хто бачить свою молодість на тому далекому шляху, і той, хто може ввібрати в серце правду з живої і писаної історії колективізації на  В о л о в е ч ч и н і.
            Поданий матеріал зібраний з статистичних збірників, довідкових видань, публікацій районної газети, з розповідей і спогадів.
             На превеликий жаль не все вдалося зібрати і  записати – багато свідчень втрачено.
             
       Дата в календарі Срібної Землі : (26 листопада 1944 року) / Воловец. ЦРБ ; уклад., В.А.Шугаєва ; комп’ют. наб. С.В.Губаш ; упорядкув. тексту, верстка С.М.Брунцвик ; відп. за вип.. В.А.Шугаєва. – Воловець, 2010.—21 с.
          26 листопада 1944 року – важлива дата в історії Закарпаття.
          В цей день відбувся Перший з’їзд Народних Комітетів Закарпатської України, який прийняв Маніфест про возз’єднання Закарпатської України з Радянською Україною.
          Наше видання це данина вдячності і пам’яті тим воловеччанам, що стояли біля джерел нашої державності, рухали  і прискорювали процес об’єднання історичних українських земель.
           Видання містить біографічні дані делегатів Першого з’їзду Народних Комітетів Закарпатської України, який проходив 26 листопада 1944 року в м. Мукачеві, делегатами якого були наші земляки.

Інформаційний бюлетень нової літератури за 2009 рік [ щорічне видання ]. – Воловець, 2010. – 35 с.
             Бюлетень включає перелік нових надходжень книг, що отримали бібліотеки району  в 2009 році.
             Для зручності користувачів книги згруповані за галузями знань в систематичному викладі, відповідно до таблиць ББК.