СВІЖІ ПУБЛІКАЦІЇ

ПРО ВСЕ


Графська донечка Синь і пастушок Вир /Синевир/

Місце, яке здавна заворожувало своєю красою, не могло не породити поетичних легенд про своє походження. Тут все, як і очікуєш: море любові — і гострі скелі страждань. Найбільш популярний переказ про виникнення Синевира розповідає про класову нерівність як перешкоду до створення щасливою сім’ї. Continue reading 

---------------------------------------------------------------------------------------------

Прогноз погоди по методу баби Полі

Що там казала баба Поля?
Що там казала баба Поля?
Якось у Нижніх Верецьких  підібрав собі попутчика до Ужгорода. Про що можна говорити з незнайомим чоловіком? Звісно ж про погоду.

Вже  кінець квітня, а тепла все не було. Ніяк на весну не збереться – почав я дорожню бесіду.
- То вже недовго така студінь буде – підтримав мою розмову попутчик. Через день-два потепліє. І відразу ж почнеться літо, а май спекотним буде. Так що весна ще своє наздожене… Я знаю точно. Мене батько навчив. І я вже з десяток літ батьківським методом визначаю погоду. Переконався, що метод надійний, хоч і простий, нічого хитрого у ньому немає. Треба лише спостерігати за погодою від 26 грудня до 6 січня. Починати треба з 26 числа і спостерігати з восьми ранку до восьми вечора. Цього дня сонце на літо повертає. У народі кажуть, 25 грудня- то Спиридона, от він сонце і повертає. Кожен день з цього дня до Святого  Вечора рахується за місяць, або 26 числа -січень, 27 -лютий, 28-март і так далі? аж до 6 січня, який повість/розповість-авт./, яка  погода в грудні буде. Я не вірив, хоча мій дідо, царство йому небесне, теж цього навчав. От я став наблюдати і переконався, метод дійсно себе виправдовує…. Тільки за всім треба наблюдати, за всією погодою; коли буде дощ і коли сухо, за пташками, короче,  за всім треба уважно спостерігати кожну годину, як я вже казав, з восьми до восьми. Причому з 8-ї до 12-ї  - це перша декада місяця, з 12-ї до 16-ї- друга і т.д. Насамперед треба спостерігати будуть опади чи ні…
Потім розмова перетікла на політичні теми,так і доїхали до Ужгорода. Більше ніколи я того попутчика не бачив. Але розмова з ним згадалася, коли на другий день після його прогнозу, різко потепліло. Тоді в голові промайнуло;- а воно дійсно так, попутчик  був правий.
Я виріс серед розкішного Полісся, народився в селі, яке розкинулось на березі Случа. Серед віковічних дрімучих лісів і безмежної зелені лугів. У дитинстві ходив по ягоди і ловив рибу. Збирав гриби. Часто чув, як моя мама, внуки називали її  бабою Польою, теж часто спостерігала за погодою. Для неї було важливе все, – і як цвітуть дерева навесні, як восени опадає листя з тих же дерев, що в саду і понад річкою, як сходить і заходить сонце, який місяць на небі – повний, чи старий. А  я тоді самовпевнений школяр тільки підсміювався, переконаний, що то забобони.
А от після розмови з попутчиком, зрозумів , що погляди сільської жінки були своєрідною сумішшю язичництва і православного християнства. Адже майже те що, розповів мені попутчик, у  моєму селі Немовичі старі люди теж знали і прогнозували погоду, правда не місяцями, а на пори року. Дивилися на росу на отаві, і як летять птахи у вирій, і  казали, що осінь буде теплою, так і було.  Для прогнозів користувалися спостереженнями в особливі дні, які зазвичай припадали на церковні свята. Казали, що, яка погода на Покрову /14 жовтня/ буде – така й зима випаде. Літо визначала Варвара /14 березня, осінь-Пантелеймона /9 серпня/. Щодо весни, то відносно неї найбільше потрібно було набрати інформації при спостереженнях, бо це сама вередлива пора року: спостерігали за погодою на Андрія/ 13 грудня,  /Степана/9-січня/, Тетяни /25 січня/ і на Стрітення /15 лютого/. Якщо трішечки проаналізувати, то виходить, що ці дні припадають на початок місяців по старому стилю.
Пригадую, як  літом після дощу ми дивились, чи буде райдуга, адже тоді точно знали, що більше дощу не буде, або рясна роса зранку на траві теж прогнозувала ясну і суху погоду. Якщо ж роси зранку нема-під вечір обов”язково буде дощ. Баба Поля казала, що півні дуже добре передчувають прихід теплої погоди  і ще за день-два до зміни погоди починають невпопад співати. А перед дощем ще дружньо каркають ворони, і низенько літають ластівки. І якщо шумить ліс без вітру, наче стогне – буде буря. Перед теплим днем дуже стрекотять цвіркуни. І якщо журавлі,лелеки,качки або гуси летять високо- осінь буде теплою.
А тепер додам власні спостереження, у яких я переконався: у більшості випадків, якою буде Покрова – така й буде зима, Як буде на Пантелеймона /9 серпня/ – така й буде осінь, яка буде погода на Явдохи /14 березня/- таке й літо. Є, безумовно, ще багато прикмет, але я навів лише ті, у яких переконався сам і буду дуже задоволений, якщо ви, наведете їх у своїх коментарях.
Напри кінець скажу, що літо, осінь і початок зими в Україні  будуть дуже схожими на минулорічні.
Найближчі 5-6 років клімат буде надзвичайно нестабільним “В 2013-му погоду чекаємо дуже нехорошу через максимально активне Сонце: холодна зима майже до середини травня, потім спекотне літо, до +40. У 2014-2015 роках пори року увійдуть в календарні терміни, в 2016-му можливі весняні та літні заморозки, а 2017 і 2018 очікуються з холодними зимами, весняними заморозками і літньою засухою, можливий навіть неврожай”, – прогнозує  народник Некрасов.

Немає коментарів:

Дописати коментар